null

Bezpieczny senior na Pradze-Północ

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Grupa seniorów słuchających wykładu o tematyce spotkania, prowadzonego przez funkcjonariusza KRP Warszawa VI.
Spotkanie z seniorami o bezpieczeństwie. | Autor: BBiZK

Delegatura Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Praga-północ zorganizowała, w ramach cyklu „Bezpieczny senior”, kolejne spotkanie ze starszymi mieszkańcami dzielnicy, którego tematem było bezpieczeństwo w kontekście popełnianych na seniorach oszustw i kradzieży.

W sali multimedialnej Osiedla „Kijowska” RSM Praga przy ul. Ząbkowskiej 42 w Warszawie z seniorami rozmowy przeprowadziła funkcjonariuszka Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI. Omówiła ona różne zagrożenia w aspekcie stania się ofiarą oszustwa oraz innych przestępstw przeciwko mieniu.

Oszustwa

Funkcjonująca od lat metoda „na wnuczka” jest tylko jednym ze sposobów oszukania osoby starszej. Prowadząca przedstawiła seniorom najpopularniejsze obecnie metody działania przestępców, jakimi technikami się posługują oraz co zrobić i jak się zabezpieczyć, żeby nie paść ich ofiarą. Zwrócono również uwagę na kwestię promocji i ofert, na które często dają się „naciągnąć” seniorzy, pod wpływem chwili lub z braku dostatecznej wiedzy czy łatwowierności.

Cyberbezpieczeństwo

Podczas spotkania omówiono także tematykę cyberbezpieczeństwa. Wraz z postępem technologicznym ewoluują metody oszustw dot. wyłudzania już nie tylko pieniędzy, ale rówież kradzieży poufnych informacji np. danych osobowych, danych logowania do konta bankowego czy danych karty kredytowej.

Kradzież kieszonkowa

Część spotkania poświęcona była także kradzieżom kieszonkowym. Zwrócono uwagę na konieczność zachowania należytej ostrożności w środkach komunikacji publicznej, centrach handlowych, bazarach itp. Funkcjonariuszka przestrzegła seniorów przed noszeniem cennych rzeczy w tylnych kieszeniach spodni albo zewnętrznych kieszeniach kurtek, gdyż bardzo ułatwia to pracę złodziejom. Damskie torebki powinny być zawsze w pełni zapięte i noszone z przodu.

Podsumowanie

Seniorzy dzielili się z prowadzącymi swoimi doświadczeniami, a także wątpliwościami dotyczącymi potencjalnych kontaktów z oszustami. Odpowiadając na zadawane pytania szczegółowo omówiono wszystkie zgłoszone przypadki, co najlepiej zobrazowało uczestnikom spotkania, jak przebiegli mogą okazać się oszuści i jak dużą czujnością należy się wykazać, żeby się przed nimi obronić.    

Na zakończenie spotkania jego uczestnicy dostali broszury informacyjne i ulotki, opracowane przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego dotyczące metod, którymi posługują się oszuści oraz sposobów postępowania w przypadku kradzieży i zagubienia dokumentów tożsamości.

Grupa seniorów słuchających wykładu o tematyce spotkania, prowadzonego przez funkcjonariusza KRP Warszawa VI.