
W Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy ul. Paca 42, działającym przy Ośrodku Pomocy Społecznej Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy odbyło się spotkanie z seniorami, podczas którego zostały omówione sposoby działania oszustów, przede wszystkim dotyczące oszustw dokonywanych metodą na tzw. „wnuczka” lub „policjanta”.
Organizatorem spotkania była Delegatura Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Praga-Południe, a uczestniczyły w nim policjantki Zespołu Profilaktyki Społecznej Komendy Rejonowej Policji Warszawa VII oraz przedstawicielka II Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie.
Policjantki przypomniały, że:
- Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy,
- po odebraniu telefonu od osoby podającej się za członka rodziny nie można wpadać w panikę,
- nie można ufać osobom, których się nie zna,
- należy zachować ostrożność i zdrowy rozsądek,
- nie wolno podejmować pochopnych decyzji,
- nie można ulegać presji ze strony rozmówcy,
- w żadnym przypadku nie wolno przekazywać pieniędzy nieznajomym,
- po rozmowie należy zadzwonić do kogoś bliskiego by opowiedzieć o zdarzeniu,
- należy niezwłocznie powiadomić Policję, dzwoniąc pod numer 112.
Przedstawicielka ZUS poinformowała, że przelanie emerytury na konto bankowe i posługiwanie się kartą bankomatową przy płatnościach jest bezpieczniejsze niż noszenie przy sobie pieniędzy lub przechowywanie gotówki w domu.
Przedstawicielka delegatury BBiZK zwróciła uwagę, że okres zimowy jest to najtrudniejszy czas dla wszystkich uczestników ruchu drogowego i dlatego piesi powinni zachować szczególną rozwagę oraz ostrożność. Wskazała problem małej widoczności pieszych w trakcie poruszania się po drodze i podkreśliła jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych po zmroku:
- pieszy bez elementów odblaskowych, jest widoczny dla kierowcy pojazdu z odległości tylko 20-30 metrów,
- gdy pieszy ma na sobie element odblaskowy jest widoczny dla kierowcy nawet z odległości 150 metrów.
W celu zwiększenia bezpieczeństwa seniorów na drodze, otrzymali oni opaski odblaskowe ufundowane przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy.
W spotkaniu udział wzięło 32 seniorów.
Powiązane treści
-
-
-
Artykuł
-