null

Bezpieczny senior na Woli

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Grupa seniorów siedząca na krzesłach słuchająca policjantki tłumaczącej im zagadnienia związane z bezpieczeństwem.

To już kolejny raz policja ostrzega, przypomina i zwraca uwagę wolskich seniorów na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

We współpracy Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Wola z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji oraz Ośrodka Wsparcia Seniorów na Woli zorganizowano spotkanie poświęcone bezpieczeństwu pieszych, kierowców i rowerzystów na warszawskich ulicach.

Informacje dotyczące zmiany w przepisach, które od 1 czerwca br. wprowadziły pierwszeństwo pieszych przed pojazdami nie tylko na przejściu dla pieszych, ale również pieszych zbliżających się do niego, bezwzględny zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, w tym również przez przejście dla pieszych lub torowisko oraz wiele cennych rad bezpiecznego zachowania się na drodze, przedstawiono z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej w przystępny sposób angażując zebranych do dyskusji.

Policja przypomina pieszym, że podobnie jak kierujący, także są obowiązani do uważania na drodze
i przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Pieszy powinien poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, a gdy ich nie ma poboczem. Natomiast kierowcy muszą pamiętać, że na jezdni, oprócz pojazdów, mogą też poruszać się piesi, którzy są niechronionymi uczestnikami ruchu, dlatego zawsze powinni bacznie obserwować drogę. Ważnym elementem bezpieczeństwa są odblaski, które są obowiązkowe dla pieszych poruszających się w terenie niezabudowanym, dlatego wszyscy uczestniczy otrzymali elementy odblaskowe ufundowane przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy.

Niemal każdy z uczestników spotkania znalazł się z sytuacji niebezpiecznej na drodze, niektórzy byli uczestnikami wypadków czy zdarzeń zagrażających ich zdrowiu, dlatego na sali toczyła się ożywiona dyskusja pokazująca, że seniorzy to wciąż bardzo aktywna grupa uczestników ruchu drogowego.

Spotkanie można podsumować apelem „wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo na drodze!”. Nie lekceważmy podejrzanych zachowań kierowców, rowerzystów i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Jeśli jesteśmy uczestnikiem wypadku lub świadkiem niebezpiecznych zachowań na drodze, zadzwońmy pod numer 112.

Podczas spotkania zarezerwowaliśmy również czas na przypomnienie komunikatu o unikanie kontaktów z przestępcami wyłudzającymi pieniądze metodą na „policjanta”, „wnuczka”, uczestnicy spotkania otrzymali ulotki jak dbać o dokumenty, co zrobić w przypadku utraty dowodu osobistego czy karty kredytowej, jak je zastrzec, a także ulotki informacyjne „Warszawa 19115” . Dokładamy wszelkich starań, aby podnosić kompetencje osób starszych mogących znaleźć się w trudnej i nieprzewidzianej sytuacji w wyniku działania wyjątkowo podstępnych oszustów.

Przedstawicielka Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego prezentuje grupie seniorów zagadnienia związane z bezpieczeństwem.
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Przedstawiciel Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego przekazuje seniorce czarną torbę z odblaskowym paskiem i logo Zakochaj się w Warszawie.
Na stole leżą gadżety i ulotki dla uczestników spotkania.