
W dniu 26 października 2021 r. w Przedszkolu nr 165 przy ul. Ratuszowej 8a w Warszawie odbyły się zajęcia edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa pn. „Bezpieczny Świat Przedszkolaka”.
Spotkania z dziećmi poprowadzili: funkcjonariuszka Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie oraz pracownik Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Praga-Północ. Zajęcia odbyły się oddzielnie dla starszaków, średniaków oraz najmłodszych i były dopasowane zarówno formą, jak i tematyką do wieku dzieci.
Przedszkolaki zapoznały się z zasadami bezpieczeństwa w życiu codziennym – w domu, w przedszkolu, na ulicy, w podróży oraz podczas zabaw na świeżym powietrzu. Omówione zostały różne zagrożenia oraz sposoby radzenia sobie w sytuacjach trudnych, zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu. Policjantka opowiedziała dzieciom o swojej pracy i o sytuacjach, w których obecność i pomoc policji jest niezbędna. Dzieci nauczyły się, jak prawidłowo wzywać pomoc na numer alarmowy 112 oraz jakie zadania wykonują poszczególne służby: policja, straż pożarna i pogotowie ratunkowe. Odbył się również konkurs wiedzy z zakresu bezpieczeństwa, w którym to dzieci odpowiadały na zadawane pytania, rozwiązywały zagadki oraz opisywały właściwe postępowanie w różnego rodzaju symulowanych sytuacjach. Wiedza dzieci została nagrodzona odblaskami, zakupionymi przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy.
Dlaczego warto nosić odblaski? Po zmroku, przy złej pogodzie piesi mogą być praktyczne niewidoczni dla innych uczestników ruchu. Widzieć i być widocznym to dwa pojęcia, które są często mylone przez pieszych. To, że my widzimy nadjeżdżający pojazd nie oznacza, że kierowca samochodu widzi nas. Co najmniej połowa wypadków drogowych z udziałem pieszych ma miejsce po zmroku. Najczęściej ich przyczyną jest niewystarczająca widoczność pieszego. Kierujący pojazdem może zauważyć pieszego, posiadającego na sobie elementy odblaskowe z odległości większej niż 150 metrów (czyli nawet 5-krotnie wcześniej). Właściwa widoczność pieszego daje szansę kierowcy na jego reakcję.
PORADY DLA PIESZYCH
- zawsze, gdy wychodzisz na zewnątrz po zmroku lub panują niesprzyjające warunki atmosferyczne noś odblaski,
- elementy odblaskowe umieszczaj w widocznym miejscu na ubraniu tak, aby były widoczne dla kierowców jadących z obu kierunków,
- jeśli to możliwe, staraj się umieszczać odblaski na dolnej części odzieży (na butach, nogawkach spodni, mankietach) – światła samochodu nie oświetlają całej sylwetki pieszego – zazwyczaj są ustawione na wysokości 25 cm, więc im niżej założysz elementy odblaskowe, tym szybciej padną na nie światła reflektorów samochodu, dzięki czemu prowadzący pojazd szybciej cię dostrzeże,
- wybieraj taką odzież na sezon jesienno-zimowy, która posiada elementy odblaskowe,
- poruszaj się chodnikiem lub drogą dla pieszych, a w razie ich braku poboczem,
- jeśli droga nie ma pobocza, poruszaj się jak najbliżej krawędzi jezdni, jej lewą stroną (twarzą do nadjeżdżającego pojazdu),
- pamiętaj, że oprócz posiadania odblasku ważne jest także bezwzględne stosowanie się do przepisów i przechodzenie przez jezdnię tylko w wyznaczonych miejscach,
- przechodząc przez przejście dla pieszych zachowuj zasadę ograniczonego zaufania – kierowca może być zajęty rozmową, rozkojarzony, rozmawiać z dzieckiem, które siedzi na tylnym siedzeniu – zatem nie ryzykuj własnym życiem i zdrowiem!
Właściwa postawa oraz świadomość zagrożeń i umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach powinna być kształtowana od najmłodszych lat. Dlatego zajęcia z cyklu „Bezpieczny Świat Przedszkolaka”, których inicjatorem jest Delegatura BBiZK w Dzielnicy Praga-Północ jest prowadzona systematycznie we wszystkich przedszkolach.



































