null

"Bezpieczny Świat Przedszkolaka" na Pradze-Północ

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Funkcjonariusz Policji prowadzi zajęcia z grupą dzieci, dzieci zgłaszają się chcąc odpowiedzieć na pytania.
Zajęcia profilaktyczno-edukacyjne z ogólnych zasad bezpieczeństwa. | Autor: BBiZK

Na Pradze-Północ odbyły się zajęcia profilaktyczno-edukacyjne z cyklu „Bezpieczny Świat Przedszkolaka”, które dotyczyły ogólnych zasad bezpieczeństwa i miały na celu wykształcenie u dzieci postawy odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo oraz świadomości zagrożeń.

23 listopada 2022 roku w Przedszkolu nr 171 przy ul. Równej 2 oraz 24.11 w Przedszkolu nr 163 przy ul. Jagiellońskiej 28 w Warszawie z dziećmi spotkały się funkcjonariuszka Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI oraz pracownik Delegatury BBiZK w Dzielnicy Praga-Północ.

Rozmowy z przedszkolakami obejmowały takie zagadnienia jak:

 • bezpieczna droga do szkoły – jak prawidłowo przechodzić przez ulicę,  
 • zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym – z perspektywy pieszego, rowerzysty oraz pasażera samochodu,
 • kto to jest nieznajomy – jak się zachować, kiedy nas zaczepia, jak postąpić w sytuacji zagubienia się w miejscach publicznych,
 • jak pomagać – jak zareagować, gdy ktoś potrzebuje pomocy oraz jak taką pomoc wezwać? (numer alarmowy 112 wypisany jest na twarzy każdego z nas: 1 buzia, 1 nosek, 2 oczu).

Praca policjanta

Funkcjonariuszka policji opowiedziała dzieciom o swojej pracy i o sytuacjach, w których obecność i pomoc policji jest niezbędna. Przedszkolaki miały okazję nauczyć się rozpoznawać mundur policjanta oraz zadawać pytania dotyczące pracy w policji.

Bądź widoczny z odblaskiem

Pracownik delegatury zwrócił uwagę przedszkolaków na konieczność noszenia odblasków. Podkreślił dlaczego warto nosić odblaski. Po zmroku, przy złej pogodzie piesi mogą być praktyczne niewidoczni dla innych uczestników ruchu. Najczęstszą przyczyną wypadków jest niewystarczająca widoczność pieszego. Kierujący pojazdem może zauważyć pieszego, posiadającego na sobie elementy odblaskowe, z odległości większej niż 150 metrów (czyli nawet 5-krotnie większej). Właściwa widoczność pieszego daje szansę kierowcy na jego reakcję.

Na koniec, za udział w zajęciach oraz wspaniałą aktywność dzieci zostały nagrodzone odblaskami, zakupionymi przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Porady dla pieszych

 • zawsze, gdy wychodzisz na zewnątrz po zmroku lub panują niesprzyjające warunki atmosferyczne noś odblaski,
 • elementy odblaskowe umieszczaj w widocznym miejscu na ubraniu tak, aby były widoczne dla kierowców jadących z obu kierunków,
 • jeśli to możliwe, staraj się umieszczać odblaski na dolnej części odzieży (na butach, nogawkach spodni, mankietach) – światła samochodu nie oświetlają całej sylwetki pieszego – zazwyczaj są ustawione na wysokości 25 cm, więc im niżej założysz elementy odblaskowe, tym szybciej padną na nie światła reflektorów samochodu, dzięki czemu prowadzący pojazd szybciej cię dostrzeże,
 • wybieraj taką odzież na sezon jesienno-zimowy, która posiada elementy odblaskowe,
 • poruszaj się chodnikiem lub drogą dla pieszych, a w razie ich braku poboczem,
 • jeśli droga nie ma pobocza, poruszaj się jak najbliżej krawędzi jezdni, jej lewą stroną (twarzą do nadjeżdżającego pojazdu),
 • pamiętaj, że oprócz posiadania odblasku ważne jest także bezwzględne stosowanie się do przepisów i przechodzenie przez jezdnię tylko w wyznaczonych miejscach.
Dziewczynka prezentuje przed grupą dzieci, jak prawidłowo przechodzić przez ulicę.
Zobacz galerię (10 zdjęć)
Zdjęcie grupowe starszaków z Przedszkola nr 171 z funkcjonariuszką Policji oraz pracownikiem Delegatury BBiZK; dzieci zostały obdarowane odblaskami.
Funkcjonariusz Policji prowadzi zajęcia z grupą dzieci.
Policjantka opowiada grupie dzieci o wyposażeniu policjantów prezentując kamizelkę odblaskową.
Funkcjonariusz Policji prowadzi zajęcia z grupą dzieci.
Funkcjonariuszka Policji opowiada grupie dzieci o wyposażeniu policjanta prezentując użycie tarczy do zatrzymywania pojazdów, powszechnie nazywanej lizakiem.
Zdjęcie grupowe maluchów z Przedszkola nr 171 z funkcjonariuszką Policji oraz pracownikiem Delegatury BBiZK; dzieci zostały obdarowane odblaskami.
Funkcjonariuszka Policji prowadzi zajęcia z grupą dzieci z Przedszkola nr 163.
Zdjęcie grupowe starszaków z Przedszkola nr 163 z funkcjonariuszką Policji oraz pracownikiem Delegatury BBiZK, dzieci zostały obdarowane odblaskami.
Funkcjonariuszka Policji opowiada grupie dzieci (starszakom) o wyposażeniu policjanta prezentując użycie tarczy do zatrzymywania pojazdów, powszechnie nazywanej lizakiem.