null

Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Sala operacyjna Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy
R. Motyl. Sala operacyjna Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy

Jednostki miejskie i służby na co dzień dbające o bezpieczeństwo w stolicy mają teraz wspólną siedzibę przy ul. Młynarskiej 43/45. Oficjalnie otworzyła je Prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy zostało stworzone do codziennej obsługi różnych wydarzeń w mieście, jak również do koordynacji wielkich imprez masowych, zgromadzeń publicznych oraz zarządzania sytuacjami kryzysowymi. Otwierane dziś Centrum to jedna z kluczowych inwestycji zbudowanych dla poprawy bezpieczeństwa - powiedziała prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Jednym z kluczowych rozwiązań zastosowanych w Centrum jest Zintegrowane Stanowisko Koordynacji i Reagowania. Jego działanie przełoży się na jeszcze lepszy kontakt między służbami ratunkowymi i porządkowymi, a czas reakcji na różnego typu wydarzenia znacząco się skróci.

- W razie potrzeby Centrum Bezpieczeństwa może pomieścić więcej osób niż to jest w tej chwili potrzebne. Jesteśmy na to przygotowani – stwierdziła Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy.

Przy Młynarskiej funkcjonować będzie także Centrum Powiadamiania Ratunkowego obsługujące połączenia alarmowe na numer 112. Efektem tego będzie szybsza i dokładniejsza reakcja służb ratunkowych.

- Serdecznie gratuluję oraz dziękuję Pani Prezydent oraz jej współpracownikom za to Centrum – powiedział wojewoda mazowiecki, Jacek Kozłowski – mamy do czynienia z obiektem marzeń. Jeśli tylko mogę, pozwolę sobie zapraszać tu innych wojewodów, by zobaczyli, jakie świetne rozwiązania są stosowane w Warszawie.

Duże zainteresowanie dziennikarzy wzbudziło omówienie przez Prezydent Gronkiewicz-Waltz możliwości działań sztabu kryzysowego w sali operacyjnej. Prezydent Warszawy pokazała, że wszelkie informacje, na przykład o stanie wód czy liczbie wolnych miejsc w szpitalach, służby mogą otrzymać w ciągu kilku sekund.

Możemy być wszyscy dumni z tego, że Warszawa doczekała się Centrum Bezpieczeństwa na światowym poziomie – stwierdził Mirosław Schossler, Komendant Stołeczny Policji.

Centrum Bezpieczeństwa jest najnowocześniejszym obiektem tego typu w Polsce. Swoje siedziby przy ul. Młynarskiej mają Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy, Straż Miejska m.st. Warszawy oraz Zakład Obsługi Systemu Monitoringu oraz przedstawiciele służb.

Centrum było jednym z priorytetowych przedsięwzięć miasta w kontekście zbliżającego się turnieju UEFA EURO 2012™.


 

Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy. Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy
Zobacz galerię (8 zdjęć)
Konferencja prasowa przed otwarciem Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy. Konferencja prasowa przed otwarciem Centrum
Konferencja prasowa przed otwarciem Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy. Konferencja prasowa przed otwarciem Centrum
Konferencja prasowa przed otwarciem Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy
Prezydent Warszawy przedstawia możliwości operacyjne Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy. Prezydent Warszawy przedstawia możliwości operacyjne Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy
Sala operacyjna Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy. Sala operacyjna Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy
Sala operacyjna Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy. Sala operacyjna Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy
Sala operacyjna Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy. Sala operacyjna Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy