null

Dbamy o „Bezpieczną drogę do szkoły” na Woli

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dzieci słuchają zasad bezpiecznego przejścia przez przejście dla pieszych.
Dzieci na zajęciach z bezpieczeństwa na drodze. Fot. BBiZK

W ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” policjanci z Komendy Rejonowej Policji Warszawa IV we współpracy z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji, delegaturą Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w dzielnicy Wola oraz Dyrekcją SP nr 166 im Żwirki i Wigury przy ul. Żytniej 40 przygotowali zajęcia teoretyczne i praktyczne z zakresu bezpiecznego poruszania się na przejściach dla pieszych w rejonie szkoły.

Spotkanie rozpoczęło się na boisku szkoły, gdzie policjanci z KRP IV oraz WRD KSP przypomnieli dzieciom ogólne zasady bezpiecznego poruszania się na przejściach dla pieszych, w drodze do szkoły i podczas powrotu do domu. Najważniejsze z nich to:

  • przechodzenie przez przejście dla pieszych tylko na zielonym świetle,
  • wchodzenie na przejście dla pieszych po rozejrzeniu się w lewo, prawo i jeszcze raz w lewo,
  • kiedy nie działa sygnalizacja świetlna, stosowanie się do poleceń wydawanych przez policjanta kierującego ruchem drogowym.

Bardzo ważnym elementem lekcji o bezpieczeństwie w drodze do szkoły jest zadbanie o widoczność pieszych na drodze, szczególnie tych najmłodszych. W tym celu Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy ufundowało i przekazało uczniom kamizelki i gadżety odblaskowe. Pracownicy delegatury BBiZK w dzielnicy Wola omówili rolę jaką pełnią elementy odblaskowe. Dzieci już wiedzą, że dzięki nim są o wiele lepiej widoczne i bezpieczne na drodze.

Po zajęciach teoretycznych nadszedł czas na sprawdzenie wiedzy o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze w praktyce. Dzieci w towarzystwie policjantów wyszły na skrzyżowania ulic w najbliższym otoczeniu szkoły i dzielnie pokonywały kolejne przejścia dla pieszych, zwracając uwagę na bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników drogi. Zajęcia się dzieciom spodobały i chętnie w nich uczestniczyły.

Dzieci chętnie rozmawiają z funkcjonariuszką policji.
Zobacz galerię (7 zdjęć)
Dzieci otrzymuja kamizelki odblaskowe.
Dzieci przechodzą przez przejście dla pieszych pod nadzorem policji.
Policjanci rozmawiaja dziećmi o zasadach bezpiecznego powrotu ze szkoły.
Przedstawiciele delegatury BBiZK w dzielnicy Wola rozdają kamizelki i opaski odblaskowe.
Dzieci ustawione w rzędzie pozują do zdjęcia z policjantami i przedstawicielką delegatury BBiZK.
Dzieci ubrane w kamizelki odblaskowe przechodzą przez przejście dla pieszych.