null

Debata o bezpieczeństwie seniorów na Woli

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Kierownik Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Wola stojąc przy stole zwraca się do siedzących przy stole kilkunastu uczestników debaty.

Przedstawiciele wolskiej delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzenia Kryzysowego wzięli udział w debacie społecznej zorganizowanej przez Komendę Rejonową Policji Warszawa IV w Miejscu Aktywności Lokalnej „Kotłownia” przy ul. Olbrachta 9.

Tematem przewodnim debaty było bezpieczeństwo seniorów. Policja zaproponowała mieszkańcom Woli debatę o problemach i zagrożeniach w ich najbliższym otoczeniu. Debata to dobra forma dialogu, którego oczekiwali organizatorzy spotkania. Mieszkańcy przyszli poznać problemy i zagrożenia, z jakimi mogą spotkać się w swoim środowisku i wspólnie z Policją i urzędnikami znaleźć ich rozwiązanie.

Policjant prowadzący debatę opowiedział o najnowszych metodach działania oszustów. Sposoby wyłudzania pieniędzy bardzo szybko się zmieniają i to wcale nie musi być popularny „wnuczek” czy „policjant”. Coraz częściej pojawiają się oszustwa na „żołnierza misji zagranicznych”, który potrzebuje pieniędzy na podróż do domu, na „pracownika banku”, który nakłania na ściągnięcie zainfekowanych aplikacji na telefon. Funkcjonariusze apelowali o zachowanie szczególnej ostrożności w takich sytuacjach i nie instalowanie aplikacji na telefon z nieznanego źródła/pochodzenia. W takiej sytuacji zawsze bezpieczniej będzie rozłączyć się i udać osobiście do swojego oddziału banku.

W czasie dyskusji omówiono założenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz programu „Dzielnicowy, bliżej nas”, które mają na celu uaktywnienie współpracy lokalnej społeczności z Policją. Przedstawiono również nową aplikację „Moja komenda”, dzięki której w bardzo prosty i szybki sposób można połączyć się z wybraną jednostką Policji.

Przy okazji spotkania delegatura Biura Bezpieczeństwa i Zarządzenia Kryzysowego w dzielnicy Wola zachęcała mieszkańców do zaangażowania się w działania na rzecz lokalnego bezpieczeństwa. Podkreślając, że każdy może zwrócić uwagę na problemy pojawiające się w najbliższym otoczeniu: wokół własnego bloku, przy swojej ulicy czy na terenie osiedla.

Zebrani zostali poinformowani o możliwości wspólnego decydowania o miejscach dyslokacji służb ponadnormatywnych Policji na terenie dzielnicy Wola.

W roku 2020 mieszkańcy dzielnicy Wola oraz administratorzy osiedli mieszkaniowych wskazali 87 adresów wymagających dodatkowych kontroli policji, w bieżącym roku przyjęliśmy już 58 takich lokalizacji. W miejsca te zadysponowane zostały służy ponadnormatywne Policji finansowane przez m.st. Warszawa na mocy zawartego porozumienia pomiędzy Prezydentem m.st Warszawy i Komendantem Stołecznym Policji. W każdym miesiącu na Woli Policja wykonuje średnio 100 dodatkowych służb finansowanych przez samorząd, na które mieszkańcy dzielnicy mogą mieć bezpośredni wpływ.

W roku 2020 delegatura przyjęła 142 różnego rodzaju zgłoszenia dotyczące problemów związanych z bezpieczeństwem, a w I połowie 2021 roku – 91, pomimo trwających ograniczeń związanych z pandemią.

Urzędnicy rozdali zebranym ulotki zachęcające do zaangażowania się w działania na rzecz bezpieczeństwa w swoim najbliższym otoczeniu, a także materiały informacyjne ufundowane przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy.

Policjant zwraca się do kilkunastu słuchaczy siedzących przy stole.
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Policjantka trzymająca w rękach kartkę zwracając się do uczestników debaty, omawia program spotkania.
Pracownik Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzenia Kryzysowego w Dzielnicy Wola rozdaje ulotki siedzącym przy stole seniorom.