
„Przyjdź, zabierz głos, posłuchaj” - pod tym hasłem 15 maja br. odbyła się tegoroczna Debata o bezpieczeństwie w dzielnicy Ochota.
Zgromadzeni mieszkańcy mieli możliwość przekazania i skonsultowania problemów dotyczących bezpieczeństwa w ich okolicy z funkcjonariuszami policji, straży miejskiej i przedstawicielami urzędu.
Podczas dyskusji zgłoszono wiele miejsc, w których regularnie dochodzi do popełniania wykroczeń związanych z zakłócaniem spokoju i porządku publicznego. W te rejony skierowane zostaną służby ponadnormatywne policji finansowane przez m.st. Warszawa.
Zastępca Komendanta Rejonowego Policji Warszawa III podinspektor Renata Skotnicka po zaprezentowaniu statystyk za ostatnie miesiące odpowiadała na pytania odnośnie interwencji, uprawnień policji i czasu reakcji na zgłoszenia. Na Ochocie funkcjonariusze interweniują średnio 97 razy dziennie.
Zastępca Naczelnika III Oddziału Terenowego Straży Miejskiej m.st. Warsyawz Jerzy Andruchów przedstawił mieszkańcom działania jednostki w 2017 r., uwzględniające zestawienia najczęściej popełnianych wykroczeń oraz miejsc w jakich one występują. Najwięcej czynności podejmowanych jest w kategorii „zdarzenia drogowe” i łączą się one najczęściej z nieprawidłowym parkowaniem. Na liczne uwagi odnośnie tych interwencji wyjaśnił, że strażnicy codziennie analizują zgłoszenia dotyczące parkowania w dzielnicy, a jeżeli w danym miejscu problem kilkukrotnie się powtarza, to kierowany jest tam patrol.
Kierownik Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Ochota Krzysztof Mrówka zapoznał mieszkańców z zakresem działań jednostki. Inspektor Sylwia Pankowska przedstawiła założenia programu pn. „Bezpieczne osiedle” oraz jego efekty w ostatnich latach. Liczne pochwały obecnych na debacie działaczy BO i osiągnięte rezultaty wzbudziły duże zainteresowanie mieszkańców, którzy wyrazili chęć i potrzebę utworzenia kolejnej Grupy Osiedlowej, celem podjęcia regularnej współpracy na rzecz poprawy bezpieczeństwa i potrzebę zaangażowania się w tworzenie przyjaznej przestrzeni. Nowa grupa rozpocznie swoją działalność niedługo w Miejscu Aktywności Lokalnej przy ul. Grójeckiej 109.
Całą dyskusję moderowała Burmistrz Dzielnicy Ochota Katarzyna Łęgiewicz. Odpowiadała również na pytania dotyczące przyszłości Parku Zachodniego, który jest w trakcie odnowy, budowy nowej linii tramwajowej biegnącej przez dzielnicę, czy pomysłów na rozwój parkingów bez szkody dla terenów zielonych i placów.
Uczestnicy debaty otrzymali ufundowane przez BBiZK zakładki do książek promujące numer 112 oraz ulotki informacyjne najnowszej kampanii pn. „Co zgłosić? Gdzie dzwonić?”, pomagające dokonywać prawidłowego zgłoszenia na numery alarmowe służb ratowniczych oraz odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i funkcjonowanie m.st. Warszawy.