
W dniu 26 czerwca 2019 r. w Wyższej Szkole Menedżerskiej przy ul. Kawęczyńskiej odbyło się otwarte spotkanie z mieszkańcami Pragi-Północ o charakterze debaty pn.„Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”.
W spotkaniu wzięli udział: Zastępca Komendanta Rejonowego Policji Warszawa VI, VI, Zastępca Naczelnika VI Oddziału Terenowego Straży Miejskiej m.st. Warszawy, Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 KM PSP m.st. Warszawy, przedstawiciele Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Praga-Północ oraz dzielnicowi i strażnicy miejscy.
Organizatorzy spotkania oraz mieszkańcy rozmawiali o bezpieczeństwie, omawiając bieżące problemy. Najczęściej zgłaszane sprawy dotyczyły obywateli narodowości ukraińskiej i czeczeńskiej, którzy nielegalnie, w dużych grupach pomieszkują bezprawnie w lokalach wynajmowanych przez ich właścicieli oraz problemów związanych z bezdomnością, narkotykami, spożywaniem alkoholu i zakłócaniem spokoju. Mieszkańcy podawali konkretne adresy, w których nie czują się bezpieczni i gdzie życzyliby sobie więcej patroli i zaangażowania służb.
Miłym akcentem były podziękowania dla służb oraz dla Delegatury BBiZK za cykliczne spotkania Grup Osiedlowych w ramach Programu „Bezpieczne Osiedle”. Według oceny mieszkańców spotkania przynoszą zauważalne efekty, ponieważ sytuacja w dzielnicy pod względem bezpieczeństwa poprawia się i działania służb są widoczne na ulicach. To oczywiście zachęca do bardziej wzmożonej pracy, ponieważ miejsc, które wymagają pilnych działań jest nadal w naszej dzielnicy bardzo dużo. Niektóre z nich są trudne do wyeliminowania, ponieważ wymagają stałej obecności patroli.
Policja zachęcała mieszkańców do bieżących kontaktów z dzielnicowymi i zgłaszania spraw, które negatywnie wpływają na poczucie ich bezpieczeństwa, a także do korzystania z aplikacji „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”, za pomocą której można całkowicie anonimowo wskazać niebezpieczne miejsca oraz z aplikacji „Moja Komenda”, która identyfikuje dzielnicowego oraz umożliwia bezpośredni z nim kontakt. Apelowano również o ostrożność, zwłaszcza osoby starsze, w związku z nadal zdarzającymi się przypadkami wyłudzania pieniędzy (metodami: na „wnuczka”, „na policjanta”, na „księdza”, itp.) oraz o właściwe zabezpieczanie domów na czas urlopów. Statystyki policyjne corocznie w okresie wakacyjnym odnotowują większą liczbę włamań do mieszkań. Przed wyjazdem dobrze jest poinformować o swojej nieobecności najbliższych, zaufanych sąsiadów, poprosić ich o opróżnianie naszej skrzynki pocztowej oraz zapalenie od czasu do czasu świateł w mieszkaniu.
Część wczorajszego spotkania poświęcona była także zagrożeniom związanym z tlenkiem węgla. Jest to bezwonny, niewyczuwalny ludzkimi zmysłami gaz, potocznie zwany czadem lub cichym zabójcą, który każdego roku zabija ok. 100 osób. Wykład poprowadził dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 KM PSP m.st. Warszawy.