null

Debata społeczna z mieszkańcami Woli

Drukuj otwiera się w nowej karcie
BBiZK. Debata społeczna z mieszkańcami Woli
BBiZK. Debata społeczna z mieszkańcami Woli

W dniu 21 kwietnia br. w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 10 przy ul. Wolskiej 75 odbyła się debata społeczna z mieszkańcami dzielnicy Wola.

Uczestniczyli w niej przedstawiciel Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Wola, I Zastępca Komendanta Rejonowego Policji Warszawa IV, Naczelnik Wydziału Prewencji KRP Warszawa IV oraz właściwy miejscowo policjant dzielnicowy.

Tematem spotkania była profilaktyka dotycząca głównie wyłudzania pieniędzy od osób starszych metodami „na wnuczka”, „na policjanta”, „na gazownika” itp. Uczestnicy dowiedzieli się, jakie zachowania powinny budzić niepokój, gdzie szukać pomocy oraz jak postępować w przypadku odebrania podejrzanego telefonu.

Pracownik Delegatury BBiZK przypomniał zebranym, jak ważne jest właściwe dbanie o dowód osobisty oraz z jakimi konsekwencjami może wiązać się jego zgubienie. Omówił także przykłady wyłudzeń środków finansowych, zalecił jednocześnie, jak przed nimi się bronić – wskazał przy tym na przypadki zawierania niekorzystnych umów, w oparciu o nieuczciwe praktyki rynkowe podmiotów gospodarczych, a także inkasowania pieniędzy od domowników w miejscu zamieszkania przez osoby podszywające się za „pracowników administracji”, „przedstawicieli firm”, czy różnego rodzaju „specjalistów”.

Przedstawiciel delegatury omówił ponadto warunki korzystania z numerów alarmowych do służb i europejskiego numeru alarmowego 112. Zebrami otrzymali informację między innymi: co to jest numer 112, jak i kiedy na niego dzwonić oraz kiedy nie wolno z niego korzystać. 

Funkcjonariusze KRP Warszawa IV zachęcali do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji pn. „Moja Komenda”, będącej mobilnym przewodnikiem po polskich jednostkach Policji.

Prelegenci podkreślali konieczność bieżącego zgłaszania sytuacji budzących niepokój, dzwoniąc na numery alarmowe 997 lub 112. 

Debata społeczna z mieszkańcami Woli. Fot. BBiZK
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Debata społeczna z mieszkańcami Woli. Fot. BBiZK
Debata społeczna z mieszkańcami Woli. Fot. BBiZK