Zapraszamy na kolejne dwie debaty z mieszkańcami na temat bezpieczeństwa w ich dzielnicach.
Spotkania z udziałem wojewody mazowieckiego, prezydent m.st. Warszawy, władz dzielnicy oraz przedstawicieli Policji i Straży Miejskiej odbędą się:
dla mieszkańców Wesołej
we wtorek, 28 maja, o godz. 18.00 – w Gimnazjum nr 119 im. Marszałka J. Piłsudskiego, przy ul. Klimatycznej 1.
dla mieszkańców Mokotowa
w środę, 29 maja, o godz. 18.00 – w Centrum Łowicka, przy ul. Łowickiej 21.
Stan bezpieczeństwa w Wesołej
Mieszkańcy Wesołej cenią sobie dwie wartości: bezpieczeństwo w swojej dzielnicy i dobre kontakty z sąsiadami - 11% badanych wymienia bezpieczeństwo jako walor dzielnicy, w niej też odnotowano najniższy odsetek osób skarżących się na sąsiedztwo (8%).
Z deklaracji respondentów wynika, że spośród różnych zagrożeń mieszkańcy Wesołej najczęściej w swoim miejscu zamieszkania, sąsiedztwie, stykają się z problemem osób nietrzeźwych. Na to zjawisko wskazuje 36% badanych. Kolejnym zagrożeniem w dzielnicy są niebezpiecznie jeżdżący kierowcy, na których skarży się 35% mieszkańców. W opinii respondentów, problemem dzielnicy są także kradzieże (31%) oraz akty wandalizmu (30%), a także hałasujące w godzinach nocnych grupki młodzieży (28%). Mieszkańcom Wesołej doskwierają także uliczne korki. Zwraca na nie uwagę 36% badanych.
Natomiast znacznie rzadziej mieszkańcy narzekają na obecność w miejscach publicznych osób żebrzących, zaczepiających przechodniów z prośbą o pieniądze (15%).
Stan bezpieczeństwa na Mokotowie
Zdecydowana większość mieszkańców Mokotowa deklaruje, że czuje się bezpiecznie w swojej dzielnicy (79%), co równa się wartości ogólnowarszawskiej. Natomiast w okolicy miejsca zamieszkania 81% mokotowian przyznaje, że czuje się bezpiecznie.
Zdecydowanymi atutami dzielnicy są tereny zielone, dobra komunikacja, spokój, cisza oraz dogodna lokalizacja, a także rozwinięte zaplecze handlowe. Z deklaracji respondentów wynika, że spośród różnych zagrożeń mieszkańcy Mokotowa najczęściej w swoim miejscu zamieszkania, sąsiedztwie stykają się z problemem osób nietrzeźwych. Na to zjawisko wskazuje ponad 2/5 badanych. Co więcej, poziom tego typu deklaracji w dzielnicy jest o 6 pkt proc. wyższy niż w stolicy (stosunek: Mokotów – 45%, Warszawa – 39%).
W dalszej kolejności wymieniani są niebezpiecznie jeżdżący kierowcy. Na to zjawisko skarży się 40% mokotowian, tj. o 9 pkt proc. więcej niż w całej Warszawie. Niemal 2/5 mieszkańców Mokotowa dostrzega w najbliższej okolicy akty wandalizmu. Jest to kolejna kategoria, której ocena znacznie różni się od wartości przeciętnej dla Warszawy (stosunek: Mokotów – 37%, Warszawa – 31%).
(Badanie jakości życia mieszkańców dzielnic Warszawy.)
Od początku marca tego roku odbyły się debaty z mieszkańcami: Bemowa, Woli, Bielan, Żoliborza, Białołęki, Targówka, Pragi-Północ, Ochoty, Ursusa, Włoch, Pragi-Południe, Rembertowa i Śródmieścia.