
Bezpieczeństwo i zdrowie dzieci to najważniejsze kwestie, przed którymi stają współcześni wychowawcy. Warszawa przywiązuję szczególną wagę do działań profilaktyczno-edukacyjnych skierowanych do uczniów. Mają one na celu zwiększenie bezpieczeństwa młodzieży i podniesienie ich świadomości prawnej.
Jest to już 10. film z cykli „Nie warto ryzykować!” , w których autorzy przestrzegają przed skutkami zachowań, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia, życia albo dla przyszłości zawodowej młodych ludzi.
Robimy te filmy nie dlatego, aby wam mówić jak żyć – powiedziała podczas premiery Ewa Gawor, dyrektor BBiZK – ale po to, aby wam pokazać, że zawsze trzeba pomyśleć o skutkach swoich działań.
Trzeba powiedzieć jasno, dopalacze to po prostu narkotyki. Nazywanie tych substancji dopalaczami to chwyt marketingowy, który ma sprawić, że niebezpieczeństwo jest tak jakby mniej groźne – podkreślił Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy. Przemyślcie sytuacje bohatera tego filmu, którego kariera żużlowca została złamana właśnie przez narkotyki.
Jeśli śmierć, jaką widzieliście w filmie was nie przeraża – zwrócił się do młodzieży na sali nadinsp. Michał Domaradzki, komendant stołecznej policji – to zastanówcie się nad tym, że skutkiem zażywania dopalaczy będzie to, że wszyscy się od was odsuną, zostaniecie z tym problemem sami.
Film ma uświadomić młodym ludziom, jak istotną sprawą w ich życiu jest podejmowanie właściwych decyzji. Podjęcie złej może kosztować ich rezygnację z czegoś, o czym marzyli. Może wpłynąć na ich dalsze życie.
Od roku 2010 Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta promuje bezpieczne zachowania poprzez realizację filmów edukacyjnych z serii „Nie warto ryzykować!”, wyprodukowanych przy współpracy Komendy Stołecznej Policji.
Do tej pory powstały filmy:
W 2010 r. – odcinki o tytułach:. „Cyberprzemoc”, „Kradzież”, „Ryzykowny napój”
W 2011 r. – „Kibic” ,- „Przemoc w szkole” i „Jazda samochodem”
W 2012 r. – „Nad wodą” przy dodatkowej współpracy KM Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy oraz Stołecznego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego
W 2013 r. – „Wtargnięcie napastnika do szkoły”
W 2014 r. – „Urodziny Maćka, czyli krótka historia o tolerancji”
W 2015 r. – „Dopalacze, narkotyki”.