Działania Warszawy po tragedii w Brukseli

R. Motyl
R. Motyl. Prezydent Warszawy składa kwiaty pod Ambasadą Królestwa Belgii.

Po tragicznych zamachach terrorystycznych, jakie miały miejsce 22 marca, w stolicy Belgii, na polecenie Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz zwołano posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym omówiono stan bezpieczeństwa w stolicy oraz koordynację zadań pomiędzy służbami.

- „Zaprosiłam Państwa na specjalne posiedzenia Zespołu, bowiem po wydarzeniach w Brukseli musimy wymienić  się informacjami na temat stanu bezpieczeństwa w Warszawie. Ważne, aby w obecnej sytuacji zachować czujność i gotowość, gdyż pozwalają one na szybką reakcję w razie realnego zagrożenia” – powiedziała otwierając Zespół Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele ABW, RCB, KSP, KM PSP, lotniska, Służby Ochrony Kolei, Straży Miejskiej, metra oraz ZTM.

Wszystkie służby państwowe oraz samorządowe są w stanie podwyższonej czujności. Przedstawiciel policji podkreślił, że bezpieczeństwo mieszkańców stolicy nie jest zagrożone.

Metro warszawskie wzmocniło patrole Służby Ochrony Metra na stacjach. Zostały sprawdzone procedury a władze przewoźnika są w stałym kontakcie ze wszystkimi służbami, zarówno miejskimi, jak i państwowymi.

Hanna Gronkiewicz-Waltz wysłała list kondolencyjny do burmistrza Brukseli Yvana Mayeura z wyrazami bólu i wsparcia dla rodzin ofiar.  Prezydent Warszawy złożyła także wieniec i zapaliła znicz pod Ambasadą Królestwa Belgii. Na znak solidarności z ofiarami zamachów, jakie zginęły na lotnisku i metrze w Brukseli, dziś wieczorem Pałac Kultury i Nauki będzie iluminowany w barwach narodowych Belgii.

Pałac Kultury i Nauki iluminowany w barwach narodowych Belgii. fot. R. Motyl