Edukacja dla bezpieczeństwa na Bielanach

Spotkanie na terenie internatu szkolnego w plenerze. Na pierwszym planie kierownik Delegatury wręcza siedzącym na krzesłach seniorom zakładki z ostrzeżeniem. Na drugim planie policjant omawia zagrożenia, na które są narażeni starsi ludzie.
Seniorzy na spotkaniu o bezpieczeństwie. Fot. BBiZK

Przedstawiciele Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Rejonowej Policji Warszawa V przez całe lato, w ramach profilaktyki społecznej i prewencji bezpieczeństwa, organizowali i uczestniczyli w zajęciach skierowanych do dzieci, dorosłych, seniorów czyli mieszkańców Bielan z każdego pokolenia.

14 Lipca br. pracownicy Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Bielany razem z policjantami z Komendy Rejonowej Policji Warszawa V w hali bielańskiego Centrum Rekreacyjno-Sportowego spotkali się ze 120 dziećmi biorącymi udział w akcji ”Lato w mieście”. Podczas zajęć przekazywano dzieciom wiedzę o tym jak uniknąć niebezpieczeństw, jak radzić sobie w sytuacjach zagrożeń i sprawić by odpoczynek w okresie wakacji był bezpieczny. Ze względu na porę roku szczególnie dużo czasu poświęcono na zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa nad wodą, czyli m.in jak właściwe korzystać z kąpielisk. Bardzo pomocnym i atrakcyjnym gadżetem był komiks: „Kapitan Wyderka” przygotowany przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy.

15 lipca br. Delegatura Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Bielany i Komendy Rejonowej Policji Warszawa V odwiedzili bielańskich seniorów. Spotkanie było poświęcone zagrożeniom, z jakimi starsze osoby mogą spotkać się w codziennym życiu. Przypominano m.in. o sposobach wyłudzania przez oszustów pieniędzy metodą na tzw. legendę. Funkcjonariusze poinformowali o zachowaniu szczególnej ostrożności przy wpuszczaniu do mieszkań obcych ludzi podających się np. za przedstawicieli administracji. Ich rolą może być odwrócenie uwagi lokatora i wpuszczenie swojego wspólnika, który okrada mieszkańca. W spotkaniu obok policjantki z Wydziału ds. profilaktyki społecznej, nieletnich i patologii Komendy Rejonowej Policji Warszawa V wzięli udział także funkcjonariusze dzielnicowi bielańskiej Policji, którzy służyli radami w bezpośrednich rozmowach z podopiecznymi bielańskiego OPS. Na zakończenie spotkania przekazano seniorom zakładki do książek z ostrzeżeniem: POLICJANT? WNUCZEK? A MOŻE OSZUST?! oraz odblaskowe opaski zakupione przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

27 sierpnia br. na osiedlu Wawrzyszew przy Stawach Brustmana odbył się lokalny piknik sąsiedzki. Wśród wielu atrakcji dzieci miały możliwość spotkać się z funkcjonariuszami Policji. Podczas wydarzenia edukowano młodych mieszkańców na temat bezpiecznego zachowania w ruchu drogowym i podczas zabawy nad wodą. Dzieci uczestniczące w konkursach nagradzane były upominkami ufundowanymi przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

3 września br. przedstawiciele Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Bielany i Komendy Rejonowej Policji Warszawa V przygotowali stoisko promujące bezpieczeństwo podczas tradycyjnego dzielnicowego pikniku pn. „Żegnaj lato na Bielanach”. Pracownicy Delegatury wspólnie z funkcjonariuszami Policji przeprowadzili kilkadziesiąt „mini konkursów” dla dzieci i młodzieży. Każdy taki quiz był okazją do edukacji jego uczestników na temat bezpiecznego zachowania np. w ruchu drogowym czy podczas zabawy nad wodą. Natomiast dorośli, w tym wielu seniorów, otrzymali informacje na co zwracać uwagę, by nie stać się ofiarą przestępstwa, a także jak zabezpieczyć dom czy mieszkanie przed włamaniem i kradzieżą. Dzieci odwiedzjące stoisko Policji i BBiZK nagradzani byli upominkami ufundowanymi przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, w postaci komiksów „Kapitan Wyderka” i kolorowanek „Pomagam bo umiem”. Dorośli otrzymali ulotki informacyjne, zakładki do książek z ostrzeżeniami i numerem alarmowym 112 oraz opaski odblaskowe.

Spotkanie na hali sportowej CRS. Policjanci (troje) oraz kierownik Delegatury przekazują dzieciom komiksy Kapitan Wyderka.
Zdjęcie z pikniku przy Stawach Brustmana. Policjantka stojąca przy radiowozie wręcza dzieciom kolorowanki z nr alarmowymi.
Zdjęcie z pikniku „Żegnaj lato na Bielanach”. Policjantka stojąca przy dzieciach, przeprowadza konkurs.