null

Egzamin na kartę rowerową na Wawrze

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na podwórku szkolnym stoi grupka dzieci. Każde z nich ma rower i kask na głowie. Na chodniku ustawione są znaki drogowe. Dzieci przygotowują się do egzaminu praktycznego na kartę rowerową.
Przebieg egzaminu na kartę rowerową. Fot. BBiZK

Spotkaliśmy się w wawerskiej Szkole Podstawowej nr 124, przy ul. Bartoszyckiej w Wawrze,.do której zostały zaproszone policjantki z Sekcji Profilaktyki Społecznej Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji, aby przeprowadzić dla 62 uczniów egzamin na kartę rowerową.

Zgodnie z przepisami, osoby w wieku od 10 do 18 lat korzystające z roweru, powinny posiadać kartę rowerową. To dokument potwierdzający wiedzę i umiejętności pozwalające na bezpieczne i rozsądne uczestnictwo w ruchu drogowym.

 

Egzamin składał się z części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna zawierała 25 pytań testowych jednokrotnego wyboru, dotyczycących znajomości znaków, prawidłowego rozpoznawania pierwszeństwa na drodze czy udzielania pierwszej pomocy. By ją zdać, należało udzielić poprawnej odpowiedzi na co najmniej 20 z 25 pytań. W części praktycznej uczeń musiał przejechać na rowerze wyznaczoną trasę, dokonać nagłego zatrzymania na komendę i zatrzymać się w wyznaczonym miejscu. Do zaliczenia części praktycznej wymagano wykonania minimum 90 procent manewrów.

Każdy uczeń, który przystąpił do egzaminu otrzymał odblaskowy upominek. Serdecznie gratulujemy wszystkim, którym udało się zdobyć kartę rowerową!

Trwa egzamin na kartę rowerową dla dzieci z czwartych klas szkoły podstawowej. Na środku kolorowej sali lekcyjnej stoi szczupła kobieta z ciemnymi włosami związanymi w kucyk, ubrana w granatowy mundur policyjny. Policjantka trzyma w ręku kartkę z pytaniami na temat ruchu drogowego. Przed nią, w ławkach siedzą uczniowie skupieni na wypełnianiu testów.
Zobacz galerię (4 zdjęć)
W dużej sali klasowej w ławkach siedzą uczniowie zdający egzamin na kartę rowerową. Przed nimi leżą testy egzaminacyjne. Pomiędzy ławkami chodzi kobieta z krótkimi jasnymi włosami, ubrana w pomarańczowy sweter.
Na podwórku szkolnym stoją dzieci ustawione w szeregu. Przed nimi znajduje się policjantka z ciemnymi, długimi włosami. Kobieta prezentuje znaki drogowe i tłumaczy dzieciom, jak należy poruszać się po drogach.
Na podwórku szkolnym ustawione są znaki drogowe. Między nimi stoi kobieta ubrana w granatowy mundur policyjny. Policjantka tłumaczy dzieciom, jakie zasady obowiązują w ruchu drogowym. Ustawione w szeregu dzieci wykonują polecenia policjantki.