Ekspert ds. zmian klimatu z City University of New York z wizytą w BBiZK

Ekspert ds. zmian klimatu z City University of New York z wizytą w BBiZK Fot. G. Kulma

W dniu 2 listopada br., Ewa Gawor dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy, gościła prof. Williama Soleckiego, wykładowcę wydziału geografii City University of New York - eksperta ds. zmian klimatu, działającego w tej tematyce przy burmistrzu Nowego Jorku.

Towarzyszyli mu prof. Artur Magnuszewski oraz dr Mirosław Grochowski z Wydziału geografii Uniwersytetu Warszawskiego.

Celem spotkania było zapoznanie gości z funkcjonalnością Zintegrowanego Stanowiska Koordynacji i Reagowania w Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy oraz wymiana informacji w kontekście konieczności przygotowania wielkich miast do sytuacji niebezpiecznych i kryzysowych. Omówiono wiele kwestii związanych z coraz częściej pojawiającymi się anomaliami pogodowymi, a także sposobami reagowania służb ratowniczych, porządkowych i miejskich na takie zdarzenia. Profesor Solecki chętnie dzielił się swoimi doświadczeniami naukowymi, a także praktycznym aspektem ich wykorzystania przez władze Nowego Yorku.

Goście z uznaniem ocenili system organizacji pracy służb mundurowych i miejskich w jednym zintegrowanym stanowisku, a także oddane do ich dyspozycji systemy telekomunikacyjne oraz szerokie zasoby baz danych o infrastrukturze miasta.

Wspólnie zadeklarowano chęć dalszej współpracy.