Europolis. Miasto bezpieczne i otwarte

Zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, podstawowej potrzeby człowieka, wymaga ciągłej pracy, innowacyjności i otwarcia na zmiany. Jest to niezbędne zwłaszcza w miastach – gęsto zaludnionych i doświadczanych przez migracje. Jak do tego tematu podchodzi Warszawa?

Czy stolica może uczyć się na doświadczeniach innych metropolii będzie się można dowiedzieć podczas konferencji Europolis.
Konferencja „Europolis. Miasto bezpieczne i otwarte” odbędzie się w piątek, 2 czerwca w Centrum Nauki Kopernik, początek godz. 9.00. Dziennikarze zainteresowani obsługa medialną wydarzenia proszeni są o rejestrację do czwartku, 1 czerwca do godz. 16.00 na: www.europolis.schuman.pl
O bezpieczeństwie w Warszawie, wyzwaniach i porównaniu z innymi miastami europejskimi będą mówić Michał Olszewski, zastępca prezydent Warszawy oraz Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Podczas konferencji głos zabiorą także włodarze innych polskich i europejskich miast, m.in. Robert Biedroń, prezydent Słupska, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, Krzysztof Żuk, prezydent Lublina czy Detlef Wimmer, zastępca burmistrza Linzu w Austrii.

Fundacja Schumana, organizator konferencji, do udziału w konferencji zaprosił także licznych specjalistów z dziedziny bezpieczeństwa, którzy omówią takie tematy jak:
•    bezpieczeństwo w komunikacji i transporcie,
•    budowanie poczucia bezpieczeństwa poprzez wzmacnianie więzi i zaufania we wspólnotach lokalnych,
•    bezpieczeństwo podczas imprez masowych i zgromadzeń publicznych,
•    wpływ poczucia zagrożenia atakami terrorystycznymi na nasze życie,
•    wielokulturowość i różnorodność w mieście oraz ich wpływ na poczucie bezpieczeństwa.

Podczas konferencji Europolis, dostępnej także on-line: cz.1cz.2cz.3,  Fundacja Schumana opublikuje ranking najbezpieczniejszych polskich miast, klasyfikujący 66 miast na prawach powiatu, w którym uwzględnione zostały takie aspekty jak bezpieczeństwo ekonomiczne, publiczne, komunikacyjne, indywidualne poczucie bezpieczeństwa oraz otwartość na innych.
Konferencję współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

Załączniki: