
To już VIII edycja projektu edukacyjnego „Bezpieczny Przedszkolak – Bezpiecznym Uczniem”.
Bezpieczeństwa można uczyć na różne sposoby. W Przedszkolu nr 264 „Pluszowego Misia” w Wawrze zrodził się pomysł, który realizowany jest od ośmiu lat i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem przedszkoli z całej Warszawy.
Projekt podzielony został na cztery etapy. Rozpoczął się w marcu od cyklu zajęć „Bezpieczny przedszkolak - Bezpiecznym Uczniem”. Kolejnym etapem był konkurs plastyczny - „Kodeks Bezpiecznego Przedszkolaka”. Laureaci konkursu próbowali swoich sił w „Quizie wiedzy o bezpieczeństwie”, by na koniec świętować zwycięstwo na wielkim finale w siedzibie organizatora.
Na uroczystą galę, która odbyła się w dniu 14 maja br., zaproszone zostały dzieci reprezentujące:
1. Przedszkole nr 51 „Misia Czarodzieja”,
2. Przedszkole nr 179 „Pozytywka”,
3. Przedszkole nr 198 z Oddziałami Integracyjnymi „Bajeczne Przedszkole”,
4. Przedszkole nr 289,
5. Przedszkole nr 95 z Oddziałami Integracyjnymi im. Króla Maciusia I,
6. Przedszkole nr 46 „W krainie baśni”,
7. Przedszkole nr 155 „Roztańczona Kraina”,
8. Przedszkole nr 338 „Sosnowa Stacyjka”,
9. Przedszkole nr 233 „Zielony Domek”,
10. Przedszkole nr 107 „Bajkowe Przedszkole”,
11. Przedszkole nr 348,
12. Przedszkole nr 85 „Leśny Zakątek”,
13. Przedszkole nr 110 im. Warszawskiej Syrenki,
14. Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 86,
15. Przedszkole nr 264 „Pluszowego Misia”.
W czasie uroczystości przedszkolaki otrzymały specjalne certyfikaty i prezenty ufundowane przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.
Po części oficjalnej był czas na wspólną zabawę z animatorami, poczęstunek oraz wiele atrakcji z udziałem służb mundurowych.
Celem projektu jest:
- zdobywanie przez dzieci wiedzy na temat ruchu drogowego, bogacenie słownictwa w tym zakresie, wspieranie ich w uczeniu się prawidłowych zachowań i postaw związanych z bezpiecznym poruszaniem się po drodze oraz przewidywaniem skutków i konsekwencji różnych działań,
- nabywanie umiejętności bezpiecznego i właściwego zachowania się w domu, w przedszkolu i na placu zabaw, w drodze do szkoły i w szkole,
- kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo – stanowczego odpowiadania „nie” w sytuacjach budzących w dziecku niepokój,
- kształtowanie nawyków bezpiecznego zachowania przedszkolaka w sytuacjach trudnych i zagrażających zdrowiu – przygotowanie w tym zakresie do podjęcia roli ucznia.
W realizację programu zaangażowały się: Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Urząd Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy, Straż Miejska m.st. Warszawy i Komisariat Policji Warszawa Wawer.
Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęła Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy wiedzy i dziękujemy za wspólną zabawę!