null

Fugazi tak, ale nie kosztem bezpieczeństwa uczestników

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W trosce o bezpieczeństwo uczestników imprezy oraz okolicznych mieszkańców, Urząd m.st. Warszawy wydał decyzję odmowną na organizację imprezy masowej Fugazi FESTiwal.

Zgodnie z obowiązującym prawem, organizator imprezy masowej ma obowiązek złożyć komplet wymaganych dokumentów najpóźniej 30 dni przez startem planowanego wydarzenia. Wśród tych dokumentów, oprócz wniosku o wydanie zezwolenia na imprezę masową, powinny znaleźć się m.in. opinie policji i straży pożarnej, Sanepidu, pogotowia ratunkowego oraz polisa ubezpieczeniowa. To wymogi gwarantujące uczestnikom imprezy bezpieczeństwo, wypełnienie ich leży w interesie samych organizatorów.

Organizatorzy Fugazi FESTiwal złożyli wniosek 31 lipca. Pozostałe dokumenty mieli uzupełnić. Ostatecznie, do Urzędu m.st. Warszawy wpłynęły negatywne opinie policji i straży pożarnej. Natomiast opinii sanepidu oraz ważnej polisy ubezpieczeniowej nie dostarczono w ogóle. Negatywne opinie służb wskazywały przede wszystkim na ukształtowanie terenu Cypla Czerniakowskiego, na którym miały odbywać się koncerty. Na miejsce imprezy prowadzi tylko jedna droga a to oznacza, że służby ratownicze mogłyby mieć problem z dostaniem się na teren imprezy w razie potrzeby. Dodatkowym argumentem był brak odpowiedniej infrastruktury przeciwpożarowej.

Dlatego w dniu 19 sierpnia, w trosce o bezpieczeństwo uczestników imprezy oraz okolicznych mieszkańców, Urząd m.st. Warszawy wydał decyzję odmowną na organizację imprezy masowej Fugazi FESTiwal.

Jednym z podstawowych zadań samorządu jest zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa – w tej kwestii nie ma miejsca na kompromisy. Zezwolenia na organizację imprez masowych są udzielane na podstawie jasno określonych procedur, takich samych dla wszystkich podmiotów. Wydanie zgody na przeprowadzenie festiwalu byłoby równoważne z narażeniem zdrowia, a może i życia osób, które chciałyby w nim uczestniczyć. O tym nie mogło być mowy.

Szkoda, że tak duże wydarzenie muzyczne nie dojdzie do skutku. Bez wątpienia idea, jaka przyświecała organizacji Fugazi FESTiwal jest ciekawa i warta uwagi. Warszawa chętnie wspiera inicjatywy służące mieszkańcom stolicy, jednak jako instytucja publiczna musimy poruszać się w ramach obowiązującego prawa i pilnować bezwzględnego priorytetu, jakim jest bezpieczeństwo warszawiaków i naszych gości.