
Na filmach przedstawiono sytuacje, które mogłyby się przydarzyć każdemu z nas. Każdy z nas ma za sobą takie ryzykowne zachowania. Na tym polega ludzka natura, że próbuje różnych rzeczy. Często po tych próbach, dochodzimy do wniosku, że były udane, a czasem żałujemy. – podkreślił po premierze wiceprezydent Włodzimierz Paszyński – Gdy wydaje się, że przed nami mamy jakieś wyzwania to powinniśmy uruchomić rozum, a nie emocje. Świat nie jest piłką futbolową, świat podbija się głową.
Film, nie wyczerpuje tematu, ale prowokuje do dyskusji, sygnalizuje problemy młodzieży gimnazjalnej. Szkoły otrzymają kopie filmu oraz książeczkę ze scenariuszem zajęć. – poinformowała Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ratusza.
Jestem pod dużym wrażeniem tego filmu. Chciałem podziękować miastu za tę inicjatywę. Zawsze pamiętam takie słowa mojej mamy – rób co uważasz i uważaj co robisz – powiedział insp. Robert Kukiełka, zastępca komendanta Komendy Stołecznej Policji.
Scenariusze trzech 12-minutowych filmów powstały na podstawie danych policyjnych o najczęściej notowanych w kraju czynach karalnych z udziałem nieletnich. Filmy będą stanowiły punkt wyjścia do lekcji przeprowadzanych w gimnazjach. Zajęcia, które poprowadzą policjanci lub strażnicy miejscy przybliżą młodzieży problem wyjaśniając wiele kwestii i pojęć związanych z czynami karalnym. Zwrócą przede wszystkim uwagę na konsekwencje jakie ponoszą w związku z naruszeniem prawa młodzi ludzie, bądź na jakie niebezpieczeństwa, mimo młodego wieku, są narażeni.
Filmy powstał z inicjatywy Biura Bezpieczeństwa i Zrządzania Kryzysowego oraz dzięki społecznej pracy wielu osób, w tym urzędników i policjantów, ze szczególnym zaangażowaniem uczniów-aktorów z CXIX Liceum Ogólnokształcącego im. J.Kuronia.
Koszty produkcji wyniosły 49 500 zł.