null

Hulajnogi – jedź ostrożnie!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Kampania "Hulajnogi – jedź ostrożnie!" Fot. UM Warszawa

Elektryczne hulajnogi na stałe wpisały się w warszawski krajobraz. Ta forma przemieszczania się w przestrzeni miasta nie pozostaje jednak bez wpływu na codzienne funkcjonowanie mieszkańców. Wciąż obserwujemy przypadki niebezpiecznego zajmowania przestrzeni publicznej i pozostawiania hulajnóg w sposób utrudniający korzystanie z drogi – m.in. na skraju jezdni, ścieżkach rowerowych, miejscach parkingowych, w rejonie przejść dla pieszych czy w poprzek chodnika.

Innym problemem jest beztroski sposób korzystania z tych urządzeń. Znaczna prędkość, jaką mogą osiągnąć hulajnogi, stanowi poważne zagrożenie dla pieszych. Ponadto, użytkownicy stwarzają niebezpieczeństwo dla samych siebie, poruszając się bez kasku czy zabierając ze sobą drugiego pasażera.

Kampania „Jedź ostrożnie”
Mieszkańcy i turyści korzystający z elektrycznych hulajnóg to coraz liczniejsza grupa, a Warszawa chce skutecznie dotrzeć z przekazem do ich jak największej liczby. W związku z tym, działania rozpoczętej w 2019 r. kampanii „Jedź ostrożnie” są widoczne zarówno w przestrzeni miasta, jak i w sieci. Celem kampanii jest uświadomienie mieszkańców, aby prawidłowo korzystać z jednośladów, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo i porządek w przestrzeni publicznej.

 


Trzymaj się podstawowych zasad

 • uważaj na pieszych;
 • dostosuj prędkość do warunków i trzymaj obie stopy na hulajnodze;
 • zostawiaj hulajnogę w miejscu ogólnodostępnym, w którym nie będzie przeszkadzała i stwarzała zagrożenia (nie parkuj na przejściu dla pieszych, ścieżkach rowerowych, trawniku, pod wiatami, na parkingach i terenach zamkniętych);
 • nie jedź po spożyciu alkoholu;
 • ostrożnie przekraczaj jezdnię również na przejściu dla pieszych.

Dla swojego bezpieczeństwa:

 • nie poruszaj się po mokrej nawierzchni;
 • korzystaj z hulajnogi pojedynczo;
 • zakładaj kask.

Pieszy, rowerzysto, kierowco – zgłoś incydent
Zarząd Dróg Miejskich na bieżąco reaguje na zgłoszenia mieszkańców i usuwa z ulic hulajnogi, które stanowią zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego, a w szczególności pieszych.

Przypadki pozostawiania hulajnóg w sposób utrudniający korzystanie z drogi należy zgłaszać bezpośrednio do operatorów hulajnóg lub do Miejskiego Centrum Kontaktu, dzwoniąc pod numer 19115. W zgłoszeniu warto przekazać informację, do jakiego operatora należy jednoślad, co znacznie przyspieszy całą procedurę.

Prawo o ruchu drogowym

W dniu 20 maja 2021 r. pojawiła się regulacja prawna dot. funkcjonowania hulajnóg elektrycznych poruszających się w ruchu drogowym. Kierujący hulajnogą elektryczną:

 1. Jest zobowiązany, co do zasady, korzystać z drogi dla rowerów, ścieżki pieszo-rowerowej lub pasa ruchu dla rowerów z maksymalną prędkością 20 km/h.
 2. Powinien mieć co najmniej 10 lat, a osoba poniżej tego wieku może kierować tym urządzeniem wyłącznie w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej.
 3. Korzystając z drogi dla rowerów i pieszych jest zobowiązany zachować ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.