null

Jak długa jest drabina strażacka?

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Jak długa jest drabina strażacka? Fot. BBiZK
Jak długa jest drabina strażacka? Fot. BBiZK

Jak długa jest drabina strażacka? Czy wąż strażacki jest ciężki? Do czego służy sygnalizator bezruchu? - uczniowie klas pierwszych ze szkół podstawowych Nr 4, Nr 11 oraz Nr 14 w JRG 16 w Ursusie mogli poznać odpowiedzi na powyższe pytania w ramach realizacji programu edukacyjnego "Bezpieczne dziecko w domu, szkole i na ulicy".

Podczas spotkania przedstawiciele Delegatury Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Ursus, Policji, Straży Pożarnej oraz Straży Miejskiej rozmawiali z dziećmi na temat zagrożeń. Uczniowie zadawali mnóstwo bardzo ciekawych pytań.

Dzieci zostały zapoznane  z zasadami postępowania w przypadku zaistnienia sytuacji szczególnej w bezpośrednim otoczeniu. Uczniowie powtórzyli numery alarmowe oraz kolejność i sposób zgłaszania informacji o zdarzeniu. Zostali też zapoznani z różnicami w umundurowaniu służb. Podobnie jak podczas każdego spotkania, policjantka przypomniała dzieciom zasady przechodzenia przez jezdnię, sposób postępowania w przypadku pozostania w domu bez opieki osoby dorosłej oraz w sytuacji zagubienia się.

Najciekawszą częścią spotkania była wizyta w garażu strażackim – strażacy pokazywali elementy ekwipunku służącego do działań w trakcie walki z pożarem. Wszystkie dzieci miały możliwość przekonania się, jak ciężki jest wąż strażacki. Miały też przymierzane kołnierze ortopedyczne.

Takie spotkania służą nie tylko edukacji na temat pracy służb, ale także przygotowują do potencjalnej sytuacji zagrożenia, aby dzieci były bardziej  świadome pracy służb i nie obawiały się na widok sprzęty czy akcesoriów niezbędnych do ratowania życia.

W trakcie spotkania dzieci miały możliwość przekonania się, w jaki sposób strażacy są wzywani do prawdziwej akcji: zobaczyły sygnał świetlny i usłyszały sygnał dźwiękowy – w niespełna 30 sekund na własne oczy zobaczyły przez okno, że strażacy wyjechali do akcji!

Wszystkie dzieci otrzymały do wypełnienia ankiety oraz odblaski, a wraz z nimi pracę domową: aby przyczepić odblaski do plecków oraz nauczyć się numerów telefonów do własnych rodziców.

Jak długa jest drabina strażacka? Fot. BBiZK
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Jak długa jest drabina strażacka? Fot. BBiZK
Jak długa jest drabina strażacka? Fot. BBiZK