null

Jakie zagrożenia czyhają na współczesnego seniora?

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Warsztaty edukacyjne dla seniorów. Fot. BBiZK
Warsztaty edukacyjne dla seniorów. Fot. BBiZK

Tematem wykładu na Uniwersytecie III Wieku dla seniorów w zakresie bezpieczeństwa, były różnego rodzaju oszustwa, przeciwdziałanie im oraz sposoby ich unikania.

Jak rozpoznać oszusta? W jaki sposób ustrzec się przed włamaniami i kradzieżami oraz, jakie zagrożenia czyhają na współczesnego seniora? To zagadnienia, które były poruszane na zajęciach edukacyjnych na Uniwersytecie III Wieku na Ochocie.

W ramach akcji „Babciu…bądź ostrożna”, seniorzy przypomnieli sobie metody wyłudzania przez oszustów pieniędzy „na wnuczka”, „na policjanta” bądź „funkcjonariusza CBŚP” na przykładzie przypadków, które odnotowano na terenie m.st. Warszawy.

Osoby starsze są częściej narażone na zagrożenia związane z wyłudzeniami i kradzieżami. W budynkach mieszkalnych pojawiają się kominiarze, domokrążcy, osoby zbierające pieniądze na cele charytatywne. Ciężko odróżnić oszustów od osób z dobrymi intencjami. Również tłok w miejscach publicznych, pośpiech, skupianie uwagi na zakupach mogą sprzyjać kradzieżom. Dlatego apelowano do seniorów o zachowanie ostrożności w tym czasie.

Przedstawiono zebranym zasady postępowania w przypadku zgubienia dowodu osobistego. Kradzież należy zgłosić na policję, jednak w przypadku zgubienia dokumentu trzeba zastrzec swoje dane osobowe np. w placówce banku, żeby uniemożliwić oszustom wyłudzenie kredytu przy ich użyciu.

Przypomniano zasady prawidłowego zachowania na przejściu dla pieszych i konieczności noszenia elementów odblaskowych, które w znaczny sposób poprawiają bezpieczeństwo.  Niestety często to właśnie osoby w podeszłym wieku przekraczają jezdnię w sposób nieprawidłowy, są słabo widocznie i narażają się na niebezpieczeństwo.

Dla uczestników spotkania przygotowano gadżety ufundowane przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarzadzania Kryzysowego: kalendarze ścienne promujące numer alarmowy 112 oraz poradniki postępowania w sytuacjach zagrożeń. Warsztaty przeprowadzili wspólnie przedstawiciele Delegatury BBiZK w Dzielnicy Ochota oraz funkcjonariusze Komendy Rejonowej Policji Warszawa III.

Warsztaty edukacyjne dla seniorów. Fot. BBiZK
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Warsztaty edukacyjne dla seniorów. Fot. BBiZK
Warsztaty edukacyjne dla seniorów. Fot. BBiZK