null

Kampania przeciwko oszustwom "na wnuczka" i "na policjanta" trwa

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Kampania przeciwko oszustwom „na wnuczka” i „na policjanta” trwa
Kampania przeciwko oszustwom „na wnuczka” i „na policjanta” trwa

Z wizytą w Grochowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

W dniu 4 grudnia o godz. 10.00 w Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej 2, spotkaliśmy się ze słuchaczami Grochowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Spotkanie zorganizowała delegatura Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w dzielnicy Praga-Południe wraz z Komendą Rejonową Policji Warszawa VII.

Poświęcone było problematyce bezpieczeństwa osób starszych, a  w szczególności oszustw na „wnuczka”, czy też „funkcjonariusza Policji, CBŚ". Komisarz Joanna Węgrzyniak szczegółowo omówiła sposoby działania sprawców, wskazała zagrożenia oraz uczuliła na co powinniśmy zwracać uwagę, by nie stać się ofiarą oszustów. Na zakończenie spotkania, uczestnicy – około 200 osób - otrzymali ulotki prewencyjne poświęcone tej tematyce.

 

Apelujemy o zachowanie zasady ograniczonego zaufania do nieznajomych. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi.

Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno nie widzianych wnuków, siostrzenic, czy kuzynów nie muszą zakończyć się finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Pamiętajmy:

-        jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę,

-        policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy,

-        nie działaj pochopnie pod presja czasu,

-        po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą,

-        jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112.

Zobacz galerię (8 zdjęć)