Kibic" – film edukacyjny dla szkół

Nie po raz pierwszy komunikujemy się z młodzieżą za pomocą filmu. Młodzi aktorzy mówią w nich  swoim językiem. Ten film jest dedykowany młodzieży zwłaszcza przed EURO 2012. Ma on pobudzić do refleksji. – powiedziała przed prezentacją Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy

Piotr Świerczewski, piłkarz, wielokrotny reprezentant Polski, a obecnie trener jednego z klubów Ekstraklasy mówił o tym, że można kibicować kulturalnie – Miałem okazję grać na wielu arenach, gdzie kibice różnych drużyn zachowując się normalnie potrafili w sposób kulturalny kibicować swoim klubom. Wszyscy chcemy czuć się na stadionach bezpiecznie. – zaznaczył. – Prezentowany dzisiaj film pokazuje jak można jednym wydarzeniem zepsuć sobie życie.

Po  projekcji tego filmu mogę powiedzieć, że tak faktycznie to wygląda. Cienka jest granica między solidarnością w grupie, a złamaniem prawa. Dlatego dobrze, że film będzie wykorzystywany w procesie edukacji. – stwierdził po projekcji inspektor Michał Domaradzki, I Zastępca Komendanta KSP.

Akcja filmu „Kibic” toczy się w środowisku kibicowskim, pokazując niebezpieczeństwa, jakie mogą się zdarzyć przy dopingowaniu ulubionej drużyny. Film stanowi punkt wyjścia do lekcji przeprowadzanych w szkołach ponadgimnazjalnych. W trakcie zajęć, według specjalnie opracowanego scenariusza, warszawscy uczniowie omówią reakcje kibiców podczas różnych imprez sportowych. Celem lekcji jest kształtowanie dobrych nawyków dopingowania zawodników podczas masowych imprez sportowych, jak również przygotowanie młodzieży do kulturalnego udziału w wydarzeniach sportowych, które odbędą się w ramach mistrzostw Europy w piłce nożnej UEFA EURO 2012. Lekcje poprowadzą przygotowani do tematu nauczyciele, policjanci lub strażnicy miejscy.

Film wyprodukowano na zlecenie Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy i Komendy Stołecznej Policji. Uzyskał rekomendację Biura Edukacji Urzędu Miasta, jako pomoc dydaktyczna. Koszty produkcji wyniosły 36 000 zł.

Briefing po pokazie filmu edukacyjnego "Kibic"
Kadr z filmu edukacyjnego "Kibic"

Załączniki: