Kolejna edycja gry plenerowej pn. "Na Ratunek" na Targówku

Gra plenerowa pn.
Gra plenerowa pn. "Na Ratunek". Fot. BBiZK

W dniu 24 maja 2018 r. na obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Łabiszyńskiej, 210 uczniów rywalizowało w edukacyjnej grze plenerowej pn. „Na Ratunek”.

Reprezentacje szkół podstawowych, oddziałów gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych rywalizowały w dwunastu głównych konkurencjach gry plenerowej oraz dodatkowej konkurencji „niespodziance”, przygotowanej przez Wydział Oświaty i Wychowania oraz Delegaturę Biura Bezpieczeństwa i Zarzadzania Kryzysowego w Dzielnicy Targówek.

Kapitanowie drużyn losowali kolejność zadań, a następnie przemieszczali się razem z drużynami na właściwe stanowiska startowe. Większość konkurencji odbywało się w tym samym czasie, kiedy jedna drużyna pokonywała tor przeszkód, to druga tamowała krwotok i przeprowadzała resuscytację krążeniowo – oddechową. Strażacy przygotowali konkurencję polegającą na trafieniem wodą do celu, a policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji i Strażnicy Miejscy m.st. Warszawy utworzyli miasteczka ruchu drogowego o różnym stopniu trudności. Dużym wyzwaniem było również, wspinanie się po ściance wysokościowej, każda drużyna musiała zaliczyć test z wiedzy teoretycznej oraz profesjonalnie zebrać odciski linii papilarnych pod okiem policjantów z Komisariatu Policji Warszawa Targówek. Zachowanie w obliczu pożaru i obsługa gaśnic było kolejną konkurencją, natomiast na basenie drużyny rywalizowały w ratownictwie wodnym i udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Na uczestników czekała dodatkowa konkurencja przygotowana i sędziowana przez Przedstawicieli Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarzadzania Kryzysowego w Dzielnicy Targówek – alarm pożarowy i ewakuacja. Najwięcej emocji wzbudził pozorowany atak terrorystyczny oraz pokonanie toru przeszkód w określonym czasie.

Zwieńczeniem gry plenerowej oraz uhonorowaniem wysiłku wszystkich uczestników był przeprowadzony pokaz tresury psów służbowych przygotowany przez Policję i Straż Pożarną oraz zaprezentowanie policyjnego patrolu konnego. Na stoisku edukacyjnym przygotowanym przez Delegaturę BBiZK oraz Uczelnię Warszawską można było uzyskać wszelkich informacji na temat bezpiecznych zachowań oraz dowiedzieć się, jak unikać niebezpiecznych sytuacji. Następna edycja gry plenerowej pn. „Na Ratunek” już w przyszłym roku.