null

Kolejowe ABC na Woli

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Grupa dzieci, nauczycieli i prowadzących zajęcia. Dzieci prezentują otrzymane kamizelki odblaskowe.
Zajęcia edukacyjne na temat bezpieczeństwa na obszarach kolejowych. Fot. BBiZK

Z inicjatywy delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Wola we współpracy z przedstawicielami Urzędu Transportu Kolejowego oraz Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 25 im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Grzybowskiej 35, zorganizowane zostały zajęcia edukacyjne na temat bezpieczeństwa na obszarach kolejowych.

Piątkowy poranek dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 25 przy ul. Grzybowskiej 35 wypełniony był ciekawymi zajęciami o zasadach bezpieczeństwa, które obowiązują na przejazdach kolejowych, dworcach, peronach i w pociągach oraz odpowiedniego zachowania się w pobliżu torów.

Podczas zajęć dzieci miały niepowtarzalną okazje rozwiązywać zagadki oraz zadania na interaktywnym ekranie. Przygotował je dla nich bohater Kampanii Kolejowe ABC – nosorożec Rogatek. Użycie interaktywnego ekranu w czasie zajęć było bardzo ciekawym, innowacyjnym pomysłem przedstawiającym temat bezpieczeństwa na obszarach kolejowych. Dzieciom bardzo podobała się taka forma zajęć edukacyjnych i z wielką radością uczestniczyli w nich. Było tam wiele ćwiczeń, w których dzieci mogły sprawdzić swoją wiedzę. Za pomocą aplikacji interaktywnej bezbłędnie rozpoznawały sygnały dźwiękowe, które można usłyszeć na obszarach kolejowych, itp.

Prowadząca zajęcia wyjaśniła dzieciom, jaką funkcję na peronie pełni żółta linia i kiedy bezpiecznie można ją przekroczyć oraz jak właściwie zachować się w przypadku zauważenia bagażu pozostawionego bez opieki. Uczniowie poznali zasady bezpiecznego przejścia przez przejazdy kolejowe ze szlabanami i bez szlabanów oraz zadania funkcjonariuszy straży ochrony kolei. Prowadząca przypomniała znaczenie znaków drogowych stawianych przed przejazdami kolejowymi oraz podkreśliła ważną rolę konduktora, który dba o bezpieczeństwo podróżnych. Podczas wspólnego rozwiązywania zadań uczestnicy zapoznali się z piktogramami, które można zobaczyć w pociągu, na dworcu i  peronie oraz została podkreślona ważna rola jaką pełnią rogatki przed przejazdem kolejowym

Nasi mali kolejowi podróżnicy wiedzą już w jaki sposób kupić bilet oraz jak prawidłowo zachować się na peronie, w okolicy torów kolejowych czy na przejściu kolejowym. Umieją posługiwać się numerami alarmowymi. Na koniec uczestnicy zajęć otrzymali zestawy upominkowe.

Przed grupą siedzących uczniów prowadząca pokazuje na ekranie telewizora kolejne plansze.
Zobacz galerię (6 zdjęć)
Uczennica poznaje działanie sygnalizatora świetlnego.
Przedstawicielka Urzędu Transportu Kolejowego opowiada dzieciom o bezpieczeństwie na przejściach kolejowych.
Uczennica rozwiązuje zadania na interaktywnym ekranie.
Uczennica rozwiązuje zagadki na interaktywnym ekranie.
Przedstawicielka Urzędu Transportu Kolejowego rozdaje uczniom upominki.