null

Konferencja prasowa zapowiadającą program "Lato w mieście" 2015

Drukuj otwiera się w nowej karcie
R.Motyl, Konferencja prasowa zapowiadająca
R.Motyl, Konferencja prasowa zapowiadająca "Lato w mieście" 2015

Warszawscy uczniowie kończą rok szkolny i przygotowują się do wakacji. Miesiące letniego wypoczynku to też tradycyjny czas realizacji programu „Lato w mieście”. Na dzieci i młodzież pozostające w stolicy czeka moc atrakcji – sportowych, edukacyjnych i kulturalnych.

Podczas konferencji prasowej zapowiadającej rozpoczęcie programu „Lato w mieście”, która odbyła się w środę, 24 czerwca, wiceprezydent Włodzimierz Paszyński wraz z koordynatorami miejskim akcji Dorotą Ognichą, zastępcą dyrektora Biura Sportu i Rekreacji oraz Mirosławem Sielatycki, zastępcą dyrektora Biura Edukacji przedstawił założenia dotyczące programu. Na spotkaniu obecna była również Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, która opowiedziała o pikniku „Bądź bezpieczny latem w mieście” inaugurującym tegoroczną edycję wakacyjnej akcji.

Program „Lata w mieście” od wielu lat  cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród młodych warszawiaków i ich rodziców. „Lato w mieście” jest bez wątpienia największą i najciekawszą tego typu akcją w Polsce. Mowa tu nie tylko o środkach finansowych wydatkowanych na ten, ale także o formie i bogactwie oferty skierowanej do najmłodszych warszawiaków – mówił podczas konferencji Włodzimierz Paszyński wiceprezydent m.st. Warszawy.

Program „Lato w mieście” realizowany jest w stolicy od 2004 r. Od samego jego początku jest on w całości finansowany przez Miasto Stołeczne Warszawę. Oznacza to, że wszyscy warszawscy uczniowie korzystający z atrakcji „Lata” robią to całkowicie bezpłatnie.

W te wakacje (29 czerwca – 31 sierpnia) na dzieci i młodzież roku również czeka bogata oferta różnego rodzaju aktywności. Uczniowie będą mogli korzystać m.in. z zajęć edukacyjno-wychowawczych, rekreacyjnych i kulturalnych, a wszystko to w punktach organizowanych w szkołach, w obiektach sportowych, domach kultury, dzielnicowych klubach i innych placówkach.

Do programu w formie wakacyjnych placówek edukacyjnych przystępuje niemal dwie trzecie szkół podstawowych w stolicy. To tak jakby rok szkolny trwał w nich pełne dwanaście miesięcy. Dzięki temu zaangażowaniu jesteśmy w stanie zapewnić opiekę dla ponad czternastu tysięcy dzieci. Dla właśnie tych najmłodszych mamy niezwykle atrakcyjną ofertę zajęć kulturalnych, plastycznych, teatralnych, edukacyjnych i wielu wielu innych – dodał Mirosław Sielatycki zastępca dyrektora Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy.

Przygotowana jest również bogata oferta sportowa – uzupełniła Dorota Ognicha zastępca dyrektora Biura Sportu i Rekreacji Urzędu m.st. Warszawy. – Do dyspozycji młodych warszawiaków będzie ponad sześćdziesiąt ośrodków sportowych. Na nich będą czekać wuefiści i trenerzy. Przygotowano liczne turnieje, zawody czy spartakiady. Na zakończenie wakacji zapraszam również całe rodziny na Bemowo, gdzie odbędzie się sportowy piknik wieńczący „Lato w mieście”.

Wakacyjne placówki edukacyjne
W tym roku, w 134 wakacyjnych placówkach edukacyjnych - WPE, przygotowano miejsca dla ponad 14 tysięcy dzieci. To o sześć placówek i blisko dwa tysiące miejsc więcej niż w roku 2014. Letnie punkty w większości znajdować się będą w szkołach podstawowych. Zapewnią one opiekę nad najmłodszymi, którzy będą przyprowadzani
i odbierani przez opiekunów, przez pięć dni w tygodniu, od godz. 7.00-8.00 aż do godz. 16.00-17.00.

WPE organizować będą m.in. zajęcia sportowe, rekreacyjne, edukacyjne, muzyczne, plastyczne, teatralne, a także aktywności poza punktami – wycieczki, wyjścia na seanse filmowe, spektakle teatralne, lekcje muzealne czy też spotkania z ciekawymi ludźmi. Udział we wszystkich tych aktywnościach jest bezpłatny.

Podobnie jak w latach ubiegłych od uczestników pobierana jest jedynie opłata za wyżywienie. Wynosi ona 7 zł za dwa posiłki dziennie, w tym jeden ciepły. Uczniowie, którzy w ciągu roku szkolnego korzystają ze zwolnienia z opłat za obiady na mocy decyzji OPS lub dyrektora szkoły są zwolnieni z opłat za posiłki w wakacyjnych placówkach edukacyjnych na podstawie zaświadczenia z macierzystej szkoły. W czasie tegorocznej „Zimy w mieście” ze zwolnienia skorzystało ponad 13% uczniów.

Wakacyjne placówki edukacyjne dla dzieci niepełnosprawnych
W czasie wakacji dzieci niepełnosprawne intelektualnie będą mogły korzystać z 7 placówek zorganizowanych w szkołach specjalnych. Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy przygotowało miejsca dla blisko 300 uczniów.

„Lato w mieście” na sportowo
Miejskie oraz dzielnicowe ośrodki sportu i rekreacji przygotowały różnorodne zajęcia sportowe w 63 obiektach – na boiskach i w halach sportowych oraz basenach
(w tym 4 pływalniach odkrytych).

Każdy z dzielnicowych ośrodków przygotował ofertę zajęć, które w okresie wakacji pomogą młodym warszawiakom doskonalić swoje sportowe umiejętności. W każdym z obiektów czekać będą nauczyciele WF-u i trenerzy, którzy prowadzić będą ćwiczenia. Odbywać się będą różnego rodzaju turnieje oraz zawody m.in. piłki siatkowej, piłki nożnej, karate, szachów, pływackie, koszykówki i biegowe.

Jak co roku do akcji włącza się również Stołeczne Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA. Do dyspozycji młodych warszawiaków będzie 13 obiektów wchodzących w skład ośrodka w tym niezwykle popularne kąpielisko „Moczydło”, całoroczny stok narciarski „Szczęśliwice” i skatepark „Jutrzenka”.

W większości obiektów obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc dla grup. W przypadku uczestników indywidualnych warto przed udaniem się do placówki zadzwonić i sprawdzić dostępność obiektu w wybranym terminie.

Wakacyjne placówki specjalistyczne
Z 693 różnorodnych zajęć i warsztatów organizowanych w szkołach, bibliotekach, domach kultury oraz ośrodkach sportu i rekreacji będą mogły korzystać zorganizowane grupy oraz uczestnicy indywidualni. To o ponad 250 więcej niż w roku 2014. Cześć punktów będzie czynna przez pięć dni w tygodniu, inne w określonych dniach i godzinach. Oferta ta skierowana jest do dzieci starszych i młodzieży, tj. do uczestników, którzy przemieszczając się samodzielnie lub w grupach, będą mogli skorzystać z kilku propozycji w ciągu dnia. Szczegóły:
www.lato.warszawa.pl

Nie zabraknie imprez, zawodów, turniejów, konkursów i gier rekreacyjno-sportowych, z których skorzystać mogą uczestnicy programu z WPE i uczestnicy indywidualni (liczba miejsc, z uwagi na charakter imprez może być ograniczona)

Atrakcje edukacyjno-kulturalne dla uczestników „Lato w mieście”

·         Centrum Nauk Kopernik zaoferowało dzieciom z wakacyjnych placówek edukacyjnych 2200 bezpłatnych biletów.

·         Muzeum Narodowe poprowadzi 90 lekcji muzealnych. W tym roku galerie muzeum będzie można podziwiać w ramach siedmiu, tematycznych zajęć warsztatowych.

·         Łazienki Królewskie zapraszają na 70 lekcji muzealnych połączonych z warsztatami dla uczestników „Lata w mieście”. Zajęcia tematyczne zatytułowane zostały: „Poznaj króla”, „Królewski zwierzyniec”, „Ko-lekcja”, „Zielono mi”, „Poznaj Pałac na Wyspie”, „Francja-elegancja” „Odkrycia i wynalazki”, „Mity nie tylko greckie” oraz „Zostań nadwornym artystą”.

·         Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie przeprowadzi 51 lekcji muzealnych połączonych z warsztatami oraz 25 warsztatów z cyklu „Bioróżnorodność ogrodów w Wilanowie”. Tytuły warsztatów to m.in. „Wizytau króla”, „Wizyta u królowej”, „Zielona wyprawa” i „Król ogrodnik”.

·         Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowało dla uczestników „Lata w mieście” ofertę pod hasłem „Wiem więcej o Żydach – wiem więcej o Polsce”. Zajęcia historyczne i kulturowe będą się odbywały w przestrzeni wystawy stałej oraz Centrum Edukacyjnego muzeum. Tytuły zajęć to: „Dawno temu w miasteczku”, „Na żydowskiej ulicy”, „Nadchodzi szabat!”

·         Muzeum Sztuki Nowoczesnej, biorące po raz kolejny udział w programie, przygotowało ofertę zajęć dla wszystkich poziomów szkół. Wizyta w muzeum ma pomóc zrozumieć młodym ludziom sztukę współczesną. Dla dzieci z wakacyjnych placówek edukacyjnych przygotowano m.in. zajęcia „O pięciu zmysłach człowieka, czyli dlaczego sztuka urzeka?”, „Granice sztuki – granice wyobraźni. Na tropie innych światów” czy „Eksperci sztuki: tworzymy muzeum, kolekcje, przewodnik”. Specjalne warsztaty przygotowano również dla dzieci z klas 4-6.

·         Muzeum Fryderyka Chopina zaprasza na letnią odsłonę lekcji muzealnych oraz aktywnych oprowadzań połączonych z częścią warsztatową. Dzień z życia kompozytora; Polskie podróże Fryderyka Chopina i wpływ kultury ludowej na jego muzykę; Odkrywanie tajemnic fortepianu – to tylko niektóre z tematów warsztatów.

·         Muzeum Warszawy wraz ze swoimi oddziałami - zaprasza do udział w zajęciach pozwalających lepiej poznać Warszawę. Zajęcia w formule bezpłatnej będą realizowane we wtorki i czwartki.

·         Muzeum Powstania Warszawskiego – zaprosi uczestników programu na lekcje muzealne.

·         Muzeum Kolejnictwa przeprowadzi wakacyjną akcję „Lato na Głównym”.W czasie „Kolejowego zawrotu głowy” najmłodsi będą mieli okazję poznać historię powstałej 170 lat temu Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Głównym celem akcji jest pogłębienie wiedzy najmłodszych o początkach kolei w Polsce.

·         Dom Spotkań z Historią zaprasza na warsztaty odbywające się od wtorku do piątku w godz. 10.00-16.00. Tematem zajęć będzie m.in. „Przedsiębiorczy pradziadek”, „Czy folklor może być trendy” oraz „Czy jestem warszawiakiem z wyboru?”

·         „Przystanek Historia” w CE IPN zaprasza dzieci na zajęcia dotyczące historii II wojny światowej i PRL-u. Uczniowie, ucząc się i bawiąc, dowiedzą się jak żyło się w Polsce podczas okupacji, a także rządów komunistów. Zajęcia przeznaczone dla zorganizowanych grup dzieci z klas 1-4 odbywać się będą przez całe wakacje.

·         Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej zaprasza na zajęcia filozoficzne, aktorskie a także na „Letni klub filmowo-teatralny”. Oferta SCEK przeznaczona jest zarówno dla uczestników indywidualnych jak i zorganizowanych grup z WPE. Młodzi warszawiacy podczas  warsztatów będą mieli okazję nie tylko rozwinąć swój warsztat aktorski, ale również nauczyć się pracy z tekstem literackim,a także przeżyć wyjątkową przygodę z filozofią.

·         Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich – Warszawa – to nowo otwarta placówka znajdująca się w Powsinie i propagująca wśród najmłodszych warszawiaków różnego rodzaju zachowania proekologiczne. Do jej zadań należy również podnoszenie świadomości społecznej w zakresie odpowiedzialnego korzystania z wszystkich funkcji lasu, czego też będą dowiadywali się młodzi uczestnicy programu. Do tego celu wykorzystywane są m.in. tablice dźwiękowe, blaty stołów z wizerunkami owadów i ptaków, ścieżka zmysłów, czy rymowanki-zgadywanki o gatunkach drzew i zwierząt.

·         Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprasza grupy dzieci z WPE na tereny cenne przyrodniczo w Warszawie – szczególnie nad Wisłę. Pod kierunkiem przyrodników i ornitologów poszukiwać będą cennych okazów fauny i flory. Dzieci będą też miały szansę odnaleźć ślady bytowania, żerowania i odpoczynku zwierząt.

·         Oceanarium Prehistoryczne (na Stadionie Narodowym) zaprosi 19 trzydziestoosobowych grup 30 osobowych z wakacyjnych placówek edukacyjnych do odwiedzenia świata sprzed kilkuset milionów lat. Najmłodsi przy wykorzystaniu najnowszych technologii 3D będą mieli okazję poznać prehistorycznych mieszkańców oceanów m.in. megalodona, plezjozaura, dunkleosteusa czy szonizaury.

·         Warszawskie zoo bezpłatnie odwiedzi 280 grup najmłodszych z wakacyjnych placówek edukacyjnych.

·         Piosenka dla Małego Powstańca - 3 sierpnia dzieci z wakacyjnych placówek edukacyjnych spotkają się pod pomnikiem Małego Powstańca, aby zaśpiewać piosenki Powstania Warszawskiego.

·         Zajęcia warsztatowe BayLab pt. „Zupa, pompa, odrobina hydrauliki – czyli krew, serce i krążenie”. Warsztaty przygotowane przez firmę Bayer, pozwalają dzieciom i młodzieży poznawać świat, odkrywać mechanizmy i rozumieć procesy, jakie zachodzą w ludzkim organizmie. Zajęcia dla dzieci od 8 lat współtworzone są przez moderatorów z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – Studenckiego Koła Naukowego przy I Katedrze i Klinice Kardiologii.

·         Sala zabaw „Eldorado” w każdy wakacyjny poniedziałek w godz. 13.00-15.00 dwie grupy dzieci z wakacyjnych placówek edukacyjnych będą mogły skorzystać z bezpłatnej zabawy w sali „Eldorado”. Uczestnicy indywidualni na podstawie legitymacji szkolnych i na hasło „Lato w mieście” mogą liczyć na specjalne zniżki.

·         Inca Play zaprasza najmłodszych do wspólnej zabawy w wesołym miasteczku pod kopułą CH Blue City. W każdy wtorek, piętnastoosobowa grupa podczas dwugodzinnej zabawy będzie miały okazję poznać atrakcje czekające w  tajemniczym świecie piratów czy kolorowym  księżniczek.

 

Projekty organizacji pozarządowych dla uczestników „Lata w mieście”
Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy, aby wzbogacić ofertę „Lata w Mieście” zaprosiło do współpracy organizacje pozarządowe w ramach otwartego konkursu ofert. Dofinansowano kwotą 450 tysięcy złotych (o blisko 200 tysięcy złotych więcej niż w roku poprzednim) 23 projekty organizacji pozarządowych, wśród nich:

1.  „Letnie Dziecięce Ogrody Muzyczne 2015” (Fundacja Ogrody Muzyczne)

2.  „Królewskie spacery” (Fundacja ART)

3.  „Akademia sztuk dawnych – zrozumieć Rosję” (Fundacja ART)

4.  „Każdy jakieś hobby ma – mam i ja” (Fundacja Dobro Lokalne)

5.  „Pies w wielkim mieście 2015” (Fundacja TPSW)

6.  „Szansa w mieście” (Oddział Terenowy Towarzystwa Rozwijania Aktywności Dzieci „Szansa” Warszawa Ochota)

7.  „Letnia szkoła fizyki” (Polskie Towarzystwo Fizyczne)

8.  „Lato z kajak polo” (Klub Sportowy Powiśle)

9.  „Informatyka bez prądu” (Fundacja Girls Code Fun)

10.   „Letnie laboratorium przyrodnicze dla najmłodszych” (Fundacja BioEdukacji)

11.   „Eksperymentalne lato z chemią” (Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej KLATRAT)

12.   „MiastoMania” (Fundacja INCEPTIO)

13.   „Jeszcze więcej słońca w całym mieście” (Fundacja Edukacji Astronomicznej)

14.   „Letnie muzykowanie z Warsaw Camerata” (Nowa Orkiestra Kameralna)

15.   „Planszówki dobre na lata” (Stowarzyszenie „Rozwiń się” Edukacja, Kultura, Sport)

16.   „Pracownia Młodego Inżyniera” (Fundacja Nowoczesnej Edukacji)

17.   „Cztery żywioły Jacka Sparrow’a” (Fundacja na rzecz Edukacji i Zdrowia „Perspektywa”)

18.   Spotkaj etnologa” (Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego

19.   „Jak działa drzewo?” (Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych)

20.   „Sierpniowe spotkania szachowe” (Stowarzyszenie Plan B)

21.   „Wakacje ze Złotą Kaczką” (Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych „Złota Kaczka”)

22.   „Feniks, dywan i amulet” (Fundacja Edukacji, Wychowania oraz Rozwoju Regionalnego „Warsztat”)

23.   „Akademia artystyczna młodego warszawiaka” (Fundacja Indygo. Wspieranie Aktywności Twórczej i Kultury)

Bezpieczne wakacje
Komenda Stołeczna Policji przygotowała dla uczestników „Lata w mieście” specjalne zajęcia poświęcone bezpieczeństwu najmłodszych pt.: „Z borsukiem bezpieczniej”. Dzieci będą miały szansę zapoznać się z podstawowymi zasadami ruchu drogowego, bezpiecznego korzystania z Internetu, zachowywania w przypadku kontaktu
z agresywnymi zwierzętami, osobami obcymi oraz korzystania z numeru alarmowego.

Specjalny program przygotowała również Straż Miejską m.st. Warszawy - „Wakacje ze Strażą Miejską”. Na szczególną uwagę zasługują zajęcia „Wakacyjni cykliści” prowadzone na terenie Stacjonarnego Miasteczka Ruchu Drogowego przy ul. Sołtyka 8/10. Młodzi rowerzyście będą mieli szansę doskonalić technikę prowadzenia jednośladów pod okiem doświadczonych instruktorów, a także uzupełnić swoją wiedzę z zakresu przepisów prawa o ruchu drogowym. Uzupełnieniem ćwiczeń będzie bogata oferta informacyjno-edukacyjna dla dzieci i młodzieży dotycząca m.in. bezpiecznych zachowań podczas letniego wypoczynku, kontaktów z osobami nieznajomymi, zachowań ryzykownych oraz informowania właściwych służb w nagłych sytuacjach. Dodatkowo młodzież będzie miała okazję zobaczyć specjalistyczny sprzęt oraz wyposażenie Straży Miejskiej podczas wizyt dzieci na oddziałach terenowych.

 

„Bądź bezpieczny latem w mieście” – piknik inaugurujący „Lato w mieście”
Uroczysta inauguracja programu „Lato w mieście” odbędzie się podczas pikniku „Bądź bezpieczny latem w mieście”, który odbędzie się w środę, 1 lipca, w godz. 10.00-14.00 w Parku Agrykola (przy ul. Myśliwieckiej). Podczas pikniku służby mundurowe takie jak: Komenda Stołeczna Policji, Straż Miejska m.st. Warszawy, Nadwiślański Oddział Straży Granicznej, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie czy Żandarmeria Wojskowa zaprezentują swoje wysokospecjalistyczne pojazdy, którymi na co dzień wykonują swoje zadania. Na pikniku obecny będzie również koncern PKN Orlen, który zaprosi najmłodszych do sportowej zabawy na boiskach do plażowej piłki siatkowej. Gwiazdą spotkania będzie siatkarski Mistrz Świata Paweł Zagumny. Uczestnicy pikniku będą mogli również spojrzeć w gwiazdy w mobilnym planetarium przygotowanym przez Fundację Edukacji Astronomicznej, a Fundacja ART. zbuduje wspólnie z dziećmi teatr. Piknik przygotowały wspólnie Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Edukacji, Sportu i Rekreacji Urzędu m.st. Warszawy oraz Stołeczna Estrada.

Imprezy dzielnicowe
Organizatorzy w dzielnicach przygotowują rożne formy atrakcyjnego spędzania czasu, zarówno dla dzieci korzystających z wakacyjnych placówek edukacyjnych jak i uczestników indywidualnych. Będą to m.in. zawody turnieje, spektakle, projekcje filmów czy różnego rodzaju konkursy. Szczegóły na stronach internetowych urzędów dzielnic.

Przejazdy komunikacją miejską i transport
Dzięki uchwale Rady m.st. Warszawy wszystkie placówki uczestniczące w programie otrzymują, za pośrednictwem koordynatorów, karty uprawniające do bezpłatnych przejazdów grup młodzieży środkami komunikacji miejskiej.

Jak co roku stołeczny ratusz zorganizuje przewóz dzieci niepełnosprawnych ruchowo, poruszających się na wózkach inwalidzkich. W tym roku z tej formy wsparcia skorzysta 28 dzieci.

Finansowanie programu
Przewidywane koszty realizacji programu „Lato w mieście” w 2014 r. wyniosą ponad 7 mln zł. W skład tej kwoty wchodzą zarówno środki wydatkowane przez dzielnice, jak
i ośrodki sportu i rekreacji.

„Lato poza Miastem”
Program realizowany przez Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy we współpracy z organizacjami pozarządowymi. W ramach otwartego konkursu ofert dofinansowano organizację wypoczynku wyjazdowego dla dzieci i młodzieży z Warszawy w łącznej kwocie 2,1 miliona złotych, co pozwoli na organizację wypoczynku dla blisko 3 tysięcy dzieci i młodzieży.

Patronat medialny
Patronami medialnymi tegorocznej edycji „Lata w mieście” są

TVP Warszawa, Super Express oraz Radio ESKA

 

Szczegółowe informacje na temat programu akcji: www.lato.warszawa.pl oraz www.um.warszawa.pl/lato

Programy „Lato-Zima w Mieście” jako stały element „Programu rozwoju edukacji w Warszawie” pełni istotne funkcje edukacyjne i społeczne w stosunku do młodej części społeczeństwa Warszawy oraz rodzin uczniów. Główne cechy i funkcje programu możemy opisać w następujący sposób:

1.  Zapewnia systemową organizację wypoczynku dla uczniów pozostających w czasie ferii i wakacji w Warszawie, zwłaszcza tych, którzy w mniejszym zakresie korzystają z wyjazdów z miasta, a więc dla uczniów i ich rodzin będących w trudniejszej sytuacji społeczno-ekonomicznej. Można więc mówić o wyrównywaniu szans, rekompensowaniu trudniejszych warunków rozwoju części młodych mieszkańców, zapewnianiu spójności społecznej; 

2.  Rozwiązuje problemy rodzin, zwłaszcza pracujących i wielodzietnych, które w okresie po zakończeniu zajęć szkolnych mają utrudnioną możliwość opieki nad dziećmi i pogodzenia jej z pracą zawodową. Udział w programie jest bezpłatny (uczestnicy płacą jedynie opłatę za posiłki), dzięki czemu rodziny nie ponoszą dodatkowych wydatków. W tym kontekście program należy traktować jako ważny komponent polityki prorodzinnej miasta;

3.  Pozwala na rozwój zainteresowań i uzdolnień uczniów, dzięki bogatej i zróżnicowanej  ofercie zajęć. Co ważne zajęcia prowadzone są w formach różniących się od metod stosowanych w szkole. Jest to nauka dla przyjemności, bez stopni, klasówek, za to przynosząca satysfakcję z poznawania. Każdy może znaleźć coś interesującego dla siebie – zarówno dla ducha jak i ciała. Możemy tutaj mówić o uczeniu się młodych ludzi przez cały rok, w całej przestrzeni miasta i całym spektrum metod.

4.  Jest okazją do bliższego poznania Warszawy. Zajęcia organizowane są w wielu miejscach miasta, na co dzień rzadko odwiedzanych lub niedostępnych dla uczniów. Uczestnicy (dzięki darmowym biletom komunikacji miejskiej dla grup zorganizowanych) mogą przemieszczać się po całym mieście i poznawać nowe dla nich miejsca – teatry, muzea, instytucje rządowe i samorządowe, różne obiekty sportowe, kulturalne, naukowe. Uczniowie mają zapewniony kontakt z wiodącymi ośrodkami nauki i kultury, poznają warszawskie historie, opowieści i ciekawostki. Tak więc program jest praktyczną realizacją edukacji varsavianistycznej.

5.  Jest przykładem działania kompleksowego, „ponadresortowego”. W realizację programu zaangażowane są Biura Edukacji, Sportu, Kultury, Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, wszystkie dzielnice miasta, wiele instytucji i organizacji pozarządowych. Oferta programowa jest zrównoważona – zawiera zajęcia edukacyjne, sportowe, rekreacyjne, kulturalne, opiekuńcze-wychowawcze. Poprzez większy udział zajęć kulturalnych i sportowo-rekreacyjnych, częstsze zajęcia na świeżym powietrzu oraz w miejscach poza własną szkołą, możemy mówić o bardziej holistycznym rozwoju młodych mieszkańców.

6.  Jest unikatowy w skali kraju. Żadne z miast w takiej skali nie inwestuje w ofertę wakacyjną dla młodych mieszkańców. W większości miast zajęcia są płatne, w wielu innych rodziny pozostawione bez oferty dla ich dzieci. W Warszawie możemy korzystać z oferty sportowo-kulturalno-edukacyjnej przez cały rok. Dzięki wydzielonym środkom część oferty realizowana jest przez organizacje pozarządowe, program jest więc w dużym stopniu uspołeczniony. Jest to świadome działanie w celu budowania kapitału społecznego mieszkańców i zwiększania konkurencyjności miasta.