null

Konie służbowe - piękni i skuteczni pomocnicy stołecznej policji

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Są dobrze wyszkolone, budzą respekt, ale są łagodne i czasem pasą się w miejscu pracy.

Sekcja Konna Komendy Stołecznej Policji liczy 23 konie, których dosiada 20 policjantów. Taka liczba pozwala na skuteczne patrolowanie miasta oraz zabezpieczanie imprez sportowych. Liczebność sekcji znacząco wzrosła w roku 2011, wtedy z funduszy miejskich zakupiono 11 koni.

Kupiono wyłącznie konie rasy śląskiej. Są to zwierzęta o łagodnym usposobieniu, chętnie pracujące z człowiekiem. Odznaczają się masywną, lecz harmonijną budową ciała. Są wysokie, w kłębie mierzą do 175 cm. W Warszawie służą konie przeważnie o maści ciemnej: gniadej lub karej.

Koń, który pełni służbę w policji uczy się cały czas, a raz zdobytą przez niego umiejętność trzeba ciągle utrwalać. Ludzie i zwierzęta muszą umieć jeździć w szykach, w różnego rodzaju konfiguracjach w grupie, jak i indywidualnie. 

Konie muszą przywyknąć np. do wybuchu petard, poruszania się w dymie, skoków przez nietypowe przeszkody i ogień. Nie mogą negatywnie reagować na hałas lub agresywnie zachowujący się tłum. 

Końscy funkcjonariusze zdają egzaminy na atesty I i II stopnia, które szczegółowo określają w jakich warunkach dane zwierze może być użyte (ruch uliczny, skala zagrożenia, rodzaj imprezy).  Zgodnie z ustawą o policji koń służbowy może być używany jako środek przymusu bezpośredniego. 

Stołeczni jeźdźcy i konie przede wszystkim jednak pełnią służbę – patrolują miasto, biorą udział w przywracaniu porządku, uczestniczą w akcjach poszukiwawczych, w zabezpieczaniu imprez masowych. 

Najczęściej można ich zobaczyć w rejonach trudno dostępnych dla patroli pieszych i zmotoryzowanych: w Ogrodzie Saskim, w parkach im. Traugutta, Moczydło, Skaryszewskim, im. Sowińskiego, Bródnowskim, w Lasku na Kole, na Podzamczu czy bulwarach. Czasami patrolują Łazienki lub Las Kabacki. 

Patrole konne uczestniczą w zabezpieczaniu meczów na stadionach Polonii, Legii czy Stadionie Narodowym oraz innych imprez jak np. koncerty.

W roku 2012 patrole konne ujawniły 1355 wykroczeń. Policjanci wystawili  blisko 600 mandatów na sumę 78,5 tys. zł. Pouczyli 762 razy osoby zachowujące się niewłaściwie i skontrolowali 2500 miejsc zagrożonych.

W latach 2007-13 miasto stołeczne Warszawa przekazało KSP na utrzymanie koni służbowych kwotę 3,4 mln zł.

Zobacz galerię (5 zdjęć)