null

Kret sprawdził działanie służb ratowniczych

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Ćwiczenia służb ratowniczych na II linii metra. Fot. R. Motyl
Ćwiczenia służb ratowniczych na II linii metra. Fot. R. Motyl

Na polecenie Prezydent m.st. Warszawy na II linii metra odbyły się ćwiczenia służb ratowniczych. Podczas ćwiczeń pod kryptonimem Kret II sprawdzono funkcjonowanie procedur i skuteczność działań służb ratowniczych i porządkowych.

Scenariusz treningu został tak opracowany, aby odzwierciedlał możliwy, rzeczywisty wypadek.

Druga linia metra to największa inwestycja komunikacyjna ostatnich lat, która już wkrótce będzie przewoziła tysiące pasażerów – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy – Poznanie przez służby tego terenu jest konieczne, a przećwiczenie jednego z trudniejszych wariantów wprost niezbędne. To jeden z końcowych elementów jaki musi być dopełniony przed otwarciem metra.

Podczas ćwiczeń zrealizowano następujący scenariusz: w pociągu jadącym z Woli, po minięciu stacji CNK, zauważono dym. Ze względu na awarię pociąg nie był wstanie dojechać do najbliższej stacji, czyli Stadionu i zatrzymuje się w tunelu, kilkanaście metrów przed peronem. Część pasażerów w 2 i 3 wagonie w wyniku pożaru doznała poparzeń i podtrucia dymem. Personel metra uruchamia system pożarowy i przystępuje do ewakuacji ludzi. Po otrzymaniu zgłoszenia do stacja metra Stadion przybywają służby ratownicze. Według założeń żaden z ratowników nie znał skali zdarzenia, dowódcy musieli podejmować decyzje w czasie rzeczywistym.

W akcji ratunkowej, podczas ćwiczeń w metrze, udział wzięło 60 strażaków z dziewięciu jednostek Państwowej Straży Pożarnej oraz dwóch jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej (Wesoła, Ursus), którzy korzystali z 20 pojazdów. 61 policjantów, 28 strażników miejskich a także służby Metra Warszawskiego orz pogotowie ratunkowe. Dla oddania wierności ćwiczeniom udział w nich wzięło 100 pozorantów (50 osób z Wojskowej Akademii Technicznej i 50 ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej).

Prezydent m.st. Warszawy jako szef Zespołu Zarządzania Kryzysowego uczestniczyła w ćwiczeniach wraz z obserwatorami z Komendy Głównej PSP oraz Komendy Stołecznej Policji. Przeprowadzone ćwiczenia miały za zadanie zweryfikowanie funkcjonujących procedur reagowania na takie sytuacje w metrze, a także zobrazowanie sprawności i efektywności działania służb ratowniczych i porządkowych w najtrudniejszym odcinku metra, jakim jest tunel.