null

Monitoring wyspowy na Szmulowiźnie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Kamera na osiedlu
R.Motyl

Szmulowizna to rejon Pragi-Północ w znacznym stopniu zagrożony przestępczością. Jedną z metod walki z nią jest rozbudowa monitoringu miejskiego. Doskonałym uzupełnieniem kamer montowanych przez miasto jest monitoring wyspowy powstający na terenach spółdzielni lub wspólnot mieszkaniowych.

W biurze osiedla „Kijowska”, należącym do Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej, odbyła się prezentacja systemu monitoringu wyspowego zainstalowanego i sfinansowanego przez władze spółdzielni. Korzystały one z pomocy i doradztwa stołecznego Biura Bezpieczeństwa  i Zarządzania Kryzysowego, Zespołu Obsługi Monitoringu Miejskiego oraz policji.

Osiedle „Kijowska”’ to 4 tysiące mieszkań z 9 tysiącami mieszkańców. Policja na jego terenie notuje liczne akty wandalizmu, napady, włamania do samochodów, sprzedaż narkotyków. Obszar występowania tych patologii zmniejsza się wraz z rozszerzaniem rejonu, który obserwują kamery. Do tej pory spółdzielnia miała kamery na ciągach pieszych, teraz montuje je na budynkach, aby obserwować place zabaw, parkingi. Kamery są także w klatkach schodowych i w windach, bardzo narażonych na kradzież wyposażenia.

Podczas spotkania firma montująca urządzenia zaprezentowała możliwości kamer, które widzą także w nocy, można nimi sterować, mają wielokrotny zoom. Obraz z nich jest obserwowany przez operatorów ochrony przez 24-godziny na dobę a nagrania przechowywane 60 dni, system kosztował 50 tys. zł.

„Będziecie wzorem dla innych” – powiedziała Ewa Gawor, dyrektor BBiZK. Podkreśliła, że nie wszędzie z uwagi na wysokie koszty światłowodu miasto może montować kamery, uzupełnia je wtedy monitoring w spółdzielniach.

„Na pomysł monitoringu wyspowego wpadliśmy 2 lata temu – mówi E.Gawor – Cieszy się on bardzo dużym poparciem mieszkańców, którzy domagają się montowania kamer, bowiem na terenie przez nie pilnowanym czują się bezpiecznej.”

Do tej pory monitoring wyspowy działa w ZGN Mokotów (osiedle Gotarda), Wspólnocie Mieszkaniowej Niemcewicza 3/5, Wspólnocie Mieszkaniowej Ogrodowa 39/41 (trwa realizacja) i Spółdzielni Mieszkaniowej RSM Praga.

W spotkaniu na Pradze wziął udział senator Marek Borowski, który wychował się na Szmulkach.