Najważniejsze są pierwsze, cztery minuty

Fantom i jeden z defibrylatorów użyczonych Zespołowi Szkół Nr 2
. A. Podgrudna. Fantom i jeden z defibrylatorów użyczonych Zespołowi Szkół Samochodowych i Licealnych Nr 2

Pierwsza pomoc przedmedyczna to proste czynności ratownicze, które może wykonać każdy uczestnik zdarzenia, przed przybyciem lekarza. Ich celem jest ratowanie ludzkiego życia i zdrowia, a także ograniczenie w jak największym stopniu powstałych urazów. Tylko wielokrotne powtarzanie określonego postępowania ratowniczego powoduje, że ćwiczący podejmą właściwe czynności w realnej sytuacji zagrożenia życia.

Wiedzą o tym uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych i Licealnych nr 2 w Al. Jana Pawła II 69, którzy biorą udział w wykładach z zakresu "Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego" prowadzonych przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Podczas zajęć szkolnych zyskują wiedzę i umiejętności z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego, prowadzenia pojazdów mechanicznych i ratownictwa medycznego.

W dn. 21 marca 2011r. dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Ewa Gawor  w obecności mł. insp. Wojciecha Pasiecznego z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji przekazała szkole fantom i dwa defibrylatory, aby uczniowie mogli uczyć się udzielania pierwszej pomocy.

„Podjęcie przez was działań przedmedycznych może uratować komuś życie. Cztery tzw. złote minuty, to czas na przywrócenie zatrzymanej akcji serca, czy wykonania czynności resuscytacyjnych. Najpierw jednak musicie nauczyć się to robić i temu ma służyć przekazany sprzęt. Defibrylator wystarczy przyłożyć do klatki piersiowej i postępować zgodnie z komunikatem płynącym z głośnika. Zapewniam, że urządzenie jest proste w obsłudze.” – powiedziała E. Gawor.

fot. M. Saniewski. Lekcja "Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego" prowadzona przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji
fot. M. Saniewski. Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Gawor w obecności Wicedyrektor Zespołu Szkół Nr 2, Barbary Oleksiewicz prezentuje użyczony sprzęt
fot. M. Saniewski. Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Gawor prezentuje użyczony sprzęt
fot. M. Saniewski. Znaczenie nauki udzielania pierwszej pomocy podkreślił mł. insp. Wojciech Pasieczny, Radca Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji