null

Nie daj szansy złodziejowi – oznakuj swój rower

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Akcja trwała w latach 2010-2019, a jej celem było ograniczenie ryzyka kradzieży sprzętu.

Nie daj szansy złodziejowi – oznakuj swój rower
Nie daj szansy złodziejowi – oznakuj swój rower

Dzięki unikatowemu oznaczeniu, po odnalezieniu roweru przez policję, można było udowodnić, że pochodzi on z kradzieży oraz odnaleźć właściciela. 

Program "Nie daj szansy złodziejowi – oznakuj swój rower" został zakończony zgodnie z decyzją nr 468/19 Komendanta Stołecznego Policji z dniem 9 września 2019 r.

W dniu 17 września 2019 r. dane osobowe z powyższego zbioru zostały usunięte.

Do znakowania rowerów stosowano specjalne elektryczne urządzenie zwane „engrawerem”, którym „pisano” jak długopisem po znakowanej powierzchni, nanosząc niepowtarzalny kod, składający się z liter i cyfr. Każdy oznakowany rower został również opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną.

Mikroudarowa technologia engrawera pozwalała na wykonanie precyzyjnego oznakowania i była tak trwała, że próba jego starcia powodowała zmiany w strukturze materiału. Tak więc całkowite usunięcie napisu bez pozostawienia śladów było niemożliwe.

Oznakowanie roweru było bardzo proste. Wystarczyło z rowerem, dowodem osobistym i dowodem kupna (paragon, faktura, umowa kupna) przyjść do najbliżej jednostki policji. Tam rower został oznakowany w trzech miejscach na ramie roweru pod kierownicą, na ramie przekładni sprzężonej z przekładnią i na przednim widelcu. Właścicieli bardzo drogiego sprzętu zachęcano do dodatkowego oznakowania na sztycy siodełka i kierownicy oraz na obręczach kół.

Przed znakowaniem został wypełniony elektroniczny formularz zgłoszeniowy w celu wygenerowania przez system niepowtarzalnego kodu. Wygrawerowany numer został wprowadzony do policyjnej bazy danych. Każdy grawerowany rower miał inny numer, który umożliwiał także ustalenie jednostki, w której został oznakowany.

Na wyposażeniu stołecznych jednostek policji znajduowały się 82 engrawery zakupione przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy za przeszło 10 tys. zł. 

Działania prowadzone były na terenie jednostek organizacyjnych Komendy Stołecznej Policji w ramach Programu zapobiegania przestępczości oraz porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli m.st. Warszawy na lata 2016 – 2021 pn. „Bezpieczna Warszawa”.

Zobacz galerię (3 zdjęć)