null

Niespodziewani goście w świetlicy w Wawrze

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na placu stoją dzieci, ubrane w żółte kamizelki odblaskowe. Obok nich stoi mężczyzna ubrany w czarny mundur, przy nim mały chłopiec ubrany w jasny mundur strażacki pokazuje dzieciom, jak gasi się ogień. .
Zajęcia o bezpieczeństwie dla najmłodszych | Autor: SCB

W piątkowe popołudnie, druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej Radość odwiedzili dzieci spędzające wolny czas w świetlicy edukacyjnej „Aktywnie po dzwonku”.

Uczenie dzieci wzywania pomocy wcale nie jest trudne, trzeba tylko umiejętnie zachęcić je do zapamiętania, kiedy i w jaki sposób tę pomoc należy wezwać. A robimy to według określonego schematu:

  • dzwonimy pod numer alarmowy 112 – gdy zgłosi się dyspozytor, spokojnie odpowiadamy na zadawane pytania;
  • podajemy miejsce zdarzenia – może to być dokładny adres, czy kilometr na drodze; to pytanie zawsze jest pierwsze, aby było wiadomo, w które miejsce wysłać pomoc;
  • mówimy, co się dzieje – jeżeli jest zagrożenie życia, przekazujemy, że osoba poszkodowana nie oddycha lub jest nieprzytomna; dyspozytor podpowie, jak udzielić pomocy;
  • odpowiadamy na pytania dotyczące poszkodowanego i jego stanu – dyspozytor zapyta o wiek chorego, wtedy podajemy przybliżony wiek – wystarczy też  informacja, że jest to dziecko czy osoba starsza;
  • na zakończenie rozmowy dyspozytor zapyta zgłaszającego o jego imię i nazwisko oraz poinformuje, czy karetka zostanie wysłana. Musimy pamiętać, że to dyspozytor kończy rozmowę;
  • pozostajemy z chorym do czasu przyjazdu karetki.

Najważniejsza zasada jest taka, że nie wolno wybierać numerów alarmowych dla zabawy.

W drugiej części spotkania strażacy zaprezentowali specjalne ubranie, wyposażenie wozu bojowego oraz urządzenia, jakimi dysponują podczas ciężkiej pracy. Dzieci chciały wszystkiego dotknąć, poznały zawartość plecaka - apteczki pierwszej pomocy i sprawdziły, jak ciężki jest wąż strażacki.

Na pamiątkę spotkania dzieci otrzymały zawieszki i kamizelki odblaskowe, które poprawią widoczność najmłodszych na drodze w czasie spacerów, wyjazdów czy innych aktywności na świeżym powietrzu. Materiały edukacyjne zostały przekazane przez Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa.

Wokół czerwonego samochodu Straży Pożarnej stoją dzieci, ubrane w żółte kamizelki odblaskowe. Przy otwartych drzwiach pojazdu stoi mężczyzna ubrany w czarne mundury, obok niego mały chłopiec ubrany w jasny mundur strażacki.
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Na placu stoją dzieci, ubrane w żółte kamizelki odblaskowe. Mały chłopiec ubrany w jasny mundur strażacki pokazuje dzieciom, jak gasi się ogień. .