null

O bezpieczeństwie podczas zajęć z seniorami

Drukuj otwiera się w nowej karcie
O bezpieczeństwie podczas zajęć z seniorami Fot. BBiZK
O bezpieczeństwie podczas zajęć z seniorami Fot. BBiZK

29 stycznia 2020 r. w Domu Pielgrzyma "Amicus" przy ul. Hozjusza 2 odbyły się zajęcia z seniorami Pierwszego Żoliborskiego Uniwersytetu III wieku z zakresu bezpieczeństwa.

Zajęcia zostały zorganizowane przez delegaturę Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Żoliborz wraz z Komendą Rejonową Policji Warszawa V, w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej przygotowanej przez Urząd m.st Warszawy dotyczącej przeciwdziałaniu zagrożeniom, na które narażeni są seniorzy ze strony przestępców stosujący metody wyłudzania pieniędzy „Na Wnuczka”, „Na Policjanta” lub inne o podobnej metodzie działania.  

Policjanci zwracali szczególną uwagę, aby seniorzy uważali na oszustów i przestrzegali przed kontaktami z osobami, którzy twierdzą, że są: funkcjonariuszami Policji, prokuratorami, pracownikami: ZUS, opieki społecznej, elektrowni, gazowni, telekomunikacji itp..

W dalszej części zajęć policjanci informowali seniorów jak skutecznie przeciwdziałać oszustom wskazując dobre rady, aby nigdy nie ujawniali nieznajomym informacji takich jak: numeru telefonu komórkowego, numeru PESEL, numeru dowodu osobistego, posiadanych oszczędności, kont bankowych oraz haseł. Ponadto, żeby nie zgadzali się na oferowane im atrakcyjne warunki zakupów towarów oraz usług i nie podpisywali żadnych umów w tym zakresie. Podstawowa zasada brzmi: nie wpuszczaj obcych do domu, zachowaj ostrożność podczas wizyt osób nieznajomych, zamykaj drzwi na klucz lub wewnętrzny zamek. Jeżeli wystąpią takie sytuacje to mają natychmiast powiadomić Policję, najbliższą rodzinę, znajomych oraz sąsiadów.

Na koniec spotkania seniorom wręczono kalendarze na rok 2020 oraz ulotki informacyjne „Recepta na oszusta” przygotowane przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy.

O bezpieczeństwie podczas zajęć z seniorami Fot. BBiZK
Zobacz galerię (2 zdjęć)
O bezpieczeństwie podczas zajęć z seniorami Fot. BBiZK