null

O bezpieczeństwie w Środowiskowym Domu Samopomocy na Pradze-Północ

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Funkcjonariusz Policji prowadzi rozmowę z uczestnikami spotkania informując ich o zagrożeniach związanych z oszustwami.
Policjant rozmawia z uczestnikami spotkania. Fot. BBiZK

Tematem rozmów było szeroko rozumiane bezpieczeństwo uczestników spotkania w kontekście kształtowania w nich umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia.

W dniu 18 maja br. Delegatura Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Praga-Północ, z udziałem funkcjonariusza Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI, zorganizowała spotkanie dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy - Filii nr 1 przy ul. Jagiellońskiej 54 w Warszawie. 

Omówiono najpopularniejsze obecnie metody działania przestępców - jakimi technikami się posługują oraz co zrobić, jak się zabezpieczyć, żeby nie paść ich ofiarą. Funkcjonująca od lat metoda „na wnuczka” jest tylko jednym ze sposobów oszukania osób. Złodzieje i oszuści stosują różne techniki manipulacji i presję psychiczną. Zwrócono również uwagę na kwestię promocji i ofert, na które często dają się „naciągnąć” klienci pod wpływem chwili i braku dostatecznej wiedzy.

Jednak, wraz z postępem technologicznym, ewoluują metody oszustw do wyłudzania już nie tylko pieniędzy, ale do kradzieży poufnych informacji (np. danych osobowych, danych logowania do konta bankowego czy danych karty kredytowej). Należy pamiętać, że banki nigdy nie wysyłają do klientów pytań/próśb o podanie poufnych danych lub haseł do logowania, nie proszą o podanie numeru karty, daty jej ważności czy trzycyfrowego numeru CVC/CVV widocznego na odwrocie karty. Nie wolno więc otwierać żadnych wiadomości i dołączonych do nich załączników nieznanego pochodzenia, nie „klikać” w linki i pobierać żadnych aplikacji, jeśli nie zna się nadawcy tej wiadomości. Banki nigdy nie wysyłają żadnych linków w mailach ani SMS-ach, nie wysyłają e-mailem informacji o blokadzie konta, nie proszą o weryfikację danych z karty na wysłanym do klienta adresie strony, nie proszą o zainstalowanie programu do otwierania wyciągów lub antywirusa na komórce. To mogą być tylko oszuści, którzy próbują zainfekować nasz sprzęt złośliwym oprogramowaniem. Zachowajmy czujność, nie dajmy się oszukać!

Część spotkania poświęcona była także bezpieczeństwu osób zwłaszcza starszych i samotnych w ich domach. Drzwi do mieszkania, nawet jak domownicy są w środku należy zamykać na klucz. Nie wolno wpuszczać osób obcych do mieszkania bez sprawdzenia ich autentyczności – np. w administracji potwierdzając fakt zlecenia wykonania danej usługi (w razie podejrzeń można zadzwonić na numer alarmowy 112). Należy zachować szczególną ostrożność podczas zawierania umów przez osoby odwiedzające domy – nie powinno się nic podpisywać bez zastanowienia i konsultacji z rodziną czy przyjaciółmi. Nie należy również zgadzać się na zachęty powąchania czegoś, np. perfum (może to być gaz usypiający). Warto utrzymywać dobre kontakty z sąsiadami, ponieważ to oni często są najlepszymi strażnikami naszych domów. Opuszczając mieszkanie na dłużej należy powiedzieć o tym najbliższym sąsiadom prosząc ich jednocześnie o pobranie poczty ze skrzynki, zapaleniu od czasu do czasu świateł w mieszkaniu czy włączeniu muzyki/telewizora.

Funkcjonariusz Policji ostrzegł także przed kradzieżami kieszonkowymi – zwrócono uwagę na konieczność zachowania należytej ostrożności w środkach komunikacji publicznej, centrach handlowych, bazarach, itp. Prowadzący spotkanie przestrzegli osoby biorące udział w spotkaniu przed noszeniem cennych rzeczy w tylnych kieszeniach spodni albo zewnętrznych kieszeniach kurtek - gdyż bardzo ułatwia to pracę złodziejom. Damskie torebki powinny być zawsze w pełni zapięte i noszone z przodu. A nade wszystko należy pamiętać, żeby nigdy nie nosić w jednym portfelu wszystkich dokumentów, kart płatniczych i pieniędzy.

Na koniec zgromadzonym przypomniano zasady prawidłowego korzystania z numeru alarmowego 112 oraz rozdano ulotki przypominające o zachowaniu ostrożności w kontaktach z osobami obcymi.

Za tydzień zaplanowano kolejne spotkanie, podczas którego odbędą się warsztaty z zasad udzielania pierwszej pomocy.

Funkcjonariusz Policji prowadzi rozmowę z uczestnikami spotkania informując ich o zagrożeniach związanych z oszustwami.
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Policjant pokazuje uczestnikom spotkania jak wygląda odznaka oraz legitymacja policyjna.