
Delegatura Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w dzielnicy Wola wspólnie z Komendą Rejonową Policji Warszawa IV zorganizowali kolejne spotkanie o bezpieczeństwie z uczniami szkoły podstawowej na Woli.
Spotkanie było okazją do omówienia bezpieczeństwa w drodze do szkoły od momentu wyjścia z mieszkania. Wszystkim uczniom przydało się przypomnienie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Największą uwagę uczniów staraliśmy się zwrócić na następujące zasady:
- przechodząc przez przejście dla pieszych zatrzymaj się i rozejrzyj się,
- do szkoły idź drogą uczęszczaną, nie chodź „na skróty” przez miejsca nieznane oraz mało bezpieczne,
- kiedy chcesz przejść przez jezdnię bądź ostrożny, nie patrz w telefon komórkowy,
- nigdy nie należy przebiegać przez jezdnię, nawet jeśli masz zielone światło,
- nigdy nie przechodź przez jezdnię na czerwonym świetle.
Co zrobić kiedy się zgubisz?
Policjantka wyjaśniła również jak należy zachować się w sytuacji gdy zgubimy się w galerii handlowej, w sali zabaw czy na plaży. W takiej sytuacji trzeba zachować spokój i podejść do osoby pracującej w sklepie lub sali zabaw, a na plaży najlepiej poszukać kobiety lub mężczyzny z dzieckiem i poprosić o pomoc w odnalezieniu rodziców poprzez wykonanie telefonu do jednego z nich. W związku z tym policjantka zadała dzieciom pracę domową: dzieci powinny nauczyć się numeru telefonu do swoich rodziców.
112 – ten numer ratuje życie
Kolejnym ważnym elementem spotkania było sprawdzenie znajomości numeru alarmowego 112 przez dzieci. Uczniowie wiedzą już, że w razie niebezpieczeństwa należy dzwonić na 112 i spokojnie przekazać najważniejsze informacje o zdarzeniu tj.:
- imię i nazwisko osoby wzywającej i chorego,
- krótki opis zdarzenia lub sytuacji,
- dokładny adres zdarzenia,
- należy spokojnie odpowiadać na pytania operatora,
- NIE ROZŁĄCZAĆ SIĘ do czasu przyjazdu odpowiednich służb ratunkowych.
Jak być widocznym na drodze – elementy odblaskowe
Ze względu na porę roku przedstawicielka delegatury BBiZK w dzielnicy Wola zwróciła uwagę na to, jak ważne jest, aby dzieci nosiły elementy odblaskowe widoczne dla nadjeżdżających kierowców np. umieszczone na plecakach czy częściach ubioru zewnętrznego. Podkreśliła, że odblaski są szczególnie ważne jesienią i zimą, kiedy szybko robi się ciemno. Nosząc odblaski jesteśmy bardziej widoczni, dzięki czemu kierowca samochodu dostrzeże nas o wiele wcześniej i zdąży bezpiecznie i na czas zahamować.
Uczniowie z zainteresowaniem słuchali i aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Wykazali się dużą wiedzą na temat bezpieczeństwa. W nagrodę otrzymali odblaski w kształcie zabawnej „buźki” do zawieszenia na plecak oraz książeczki pt. „Pomagam bo umiem” ufundowane przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy.