null

O bezpieczeństwie z dziećmi na Ochocie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
BBiZK. O bezpieczeństwie z dziećmi na Ochocie
BBiZK. O bezpieczeństwie z dziećmi na Ochocie

Dzieci z ochockiego Młodzieżowego Domu Kultury uczestniczyły w warsztatach o bezpieczeństwie.

Uczestnicy zajęć, dzieci w wieku 8-12 lat zapoznały się z  podstawowymi zasadami bezpiecznego poruszania się po mieście i przekraczania jezdni na przejściu dla pieszych, ze szczególnym naciskiem na ostrożne poruszanie się na rowerach i hulajnogach. Zgodziły się, że jako uczestnicy ruchu muszą też uważać na innych i szanować ich obecność na drodze.

Metodą „jedne usta, jeden nos, dwoje oczu” nauczyły się jak łatwo zapamiętać numer 112 oraz, że dzwoniąc należy przekazać informację o tym gdzie się znajdują i co się stało. Z małą pomocą prowadzących dzieci powtarzały co robić, gdy zaczepi je nieznajomy. Dobrze wiedziały, że nie należy z takimi osobami rozmawiać, a o incydencie trzeba szybko poinformować dorosłego.

Dodatkowo uczyli się przyjmowania pozycji ochronnej „żółwia”, przydatnej w momencie zaatakowania przez psa. Na kilku przykładach, omówiono prawidłowe reagowanie na znalezienie się w trzech sytuacjach ataku terrorystycznego: wybuchu, strzelaniny, czy porwania.

Dzieci odpowiadały na zadawane pytania dotyczące między innymi ucieczki, znalezienia bezpiecznego schronienia, czy prawidłowego zachowania w przypadku wzięcia zakładników. Wspólnie przećwiczyły szybkie reagowanie na niebezpieczeństwo, w tym przypadku było to przyjęcie prawidłowej pozycji ochronnej „padnij!” oraz prawidłowego zachowania podczas znalezienia podejrzanego bagażu.

Z uwagi na zimową porę, kiedy bardzo wcześnie zapada zmrok, prowadzący przypomnieli o konieczności noszenia odblasków zgodnie z hasłem „nawet jedne mały odblask może uratować życie”, dzięki którym pieszy jest bardzo dobrze widoczny dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Na koniec warsztatów dzieci otrzymały ufundowane przez BBiZK paski odblaskowe. Warsztaty przeprowadzili przedstawiciel Delegatury BBiZK w Dzielnicy Ochota i Komendy Rejonowej Policji Warszawa III.

O bezpieczeństwie z dziećmi na Ochocie. Fot. BBiZK
Zobacz galerię (2 zdjęć)
O bezpieczeństwie z dziećmi na Ochocie. Fot. BBiZK