O bezpieczeństwie z wolskimi przedszkolakami

Pracownik Delegarury BBiZK w Dzielnicy Wola pokazuje dzieciom odblask, na kolanach leży kamizelka odblaskowa. Dzieci siedzą na podłodze. W tle biała tablica z kolorowymi magnesami i półki z zabawkami.
O bezpieczeństwie z wolskimi przedszkolakami. Fot. BBiZK

Delegatura Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Wola wspólnie z Komendą Rejonową Policji Warszawa IV zorganizowali kolejne spotkania z najmłodszymi mieszkańcami Woli.

Tym razem odwiedziliśmy Przedszkole nr 135 przy ul. Ringenbluma 1 oraz Przedszkole nr 350 przy ul. Wieluńskiej 12. Spotkania były okazją do omówienia bezpieczeństwa w drodze do przedszkola. Prowadzący przedstawił dzieciom sposób bezpiecznego przechodzenia przez przejście dla pieszych, przypomniał o konieczności zatrzymania się, spojrzenia w lewo, prawo i następnie w lewo oraz o potrzebie zwrócenia uwagi na kolor światła na sygnalizatorze, jeżeli jest obok.

Policjant wyjaśniał dzieciom jak ważne jest odpowiednie zachowywanie się w środkach komunikacji miejskiej, aby przejazd był bezpieczny dla podróżujących przedszkolaków. Starszaki przypomniały sobie zasady życzliwego zachowania wobec innych podróżujących autobusem czy metrem, poznały niektóre znaki drogowe i urządzenia stosowane na przejściach dla pieszych czy przystankach tramwajowych, które mają istotny wpływ na bezpieczeństwo.

Funkcjonariusz omówił również właściwe, zapewniające bezpieczeństwo wyposażenie roweru i rowerzysty, a także zasady korzystania ze ścieżek rowerowych. Apelował o zachowanie szczególnej ostrożności w trakcie przejazdu rowerem na drugą stronę ulicy wyznaczoną ścieżką rowerową, co może mieć miejsce wyłącznie w obecności osób dorosłych.

Ze względu na porę roku przedstawiciele BBiZK w dzielnicy Wola zachęcali do noszenia odblasków w widocznym miejscu. Podkreślali, że elementy odblaskowe są szczególnie ważne jesienią i zimą, kiedy szybko robi się ciemno. Nosząc odblaski jesteśmy bardziej widoczni dzięki temu kierowca samochodu dostrzeże nas o wiele wcześniej, zdąży bezpiecznie i na czas zahamować.

Dzieci chętnie odpowiadały na pytanie i wykazały się doskonałą znajomością numerów telefonów alarmowych, w tym najważniejszego numeru 112, wiedziały w jakich sytuacjach należy z niego korzystać oraz jakie informacje trzeba przekazać dyspozytorowi.

Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały książki pt. „Pomagam bo umiem”, odblaski oraz kamizelki odblaskowe ufundowane przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy.

Sala w przedszkolu. Dzieci z siedzą na kolorowym dywanie i słuchają policjanta, obok siedzi kierownik delegatury BBiZK w dzielnicy Wola.
Kierownik Delegatury BBiZK w Dzielnicy Wola przedstawia dzieciom książkę pt. "Pomagam bo umiem". Dzieci siedzą na podłodze na kolorowym dywanie.
Dzieci z przedszkola słuchają policjanta siedzącego na krześle. W tle ściana pełna rysunków i półki z zabawkami.
Kierownik Delegatury BBiZK w Dzielnicy Wola rozdaje dzieciom książki pt. "Pomagam bo umiem", chłopczyk w okularach odbiera prezent. W tle stoliki i krzesełka dla dzieci.
Pracownik Delegatury BBiZK w Dzielnicy Wola wraz z policjantem rozdają dzieciom kamizelki odblaskowe i odblaski. Dzieci stoją w kolejce po gadżety.