null

O cyberprzemocy w wolskiej podstawówce

Drukuj otwiera się w nowej karcie
W klasie uczniowie siedząc w ławkach słuchają policjantki.
Zajęcia profilaktyczno-edukacyjne na temat cyberprzemocy.

Uczniowie klas 8 Szkoły Podstawowej nr 351 im. Bolesława Prusa przy ul. Jana Olbrachta 48/56 w Warszawie uczestniczyli w zajęciach profilaktyczno-edukacyjnych na temat cyberprzemocy w sieci, a głównie hejtu w Internecie, który jest jedna z jej form.

Zostały one zorganizowane przez Komendę Rejonową Policji Warszawa IV i wolską delegaturę Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Problem cyberprzemocy

Cyberprzemoc w przypadku dzieci i młodzieży to najczęściej przemoc rówieśnicza przy użyciu Internetu i telefonów komórkowych. Jest to jedno z poważniejszych i bardziej powszechnych zagrożeń, z jakimi mogą mieć kontakt młodzi internauci, szczególnie w wieku nastoletnim. Takie zachowania są regularne, wymierzone w słabszych. Policjantka wyjaśniła, że cyberprzemoc jest inną formą przemocy rówieśniczej, czyli czegoś, co było znane od pokoleń.

Hejt w Internecie

Hejt może polegać na umieszczeniu nienawistnego komentarza, obrazka, filmu czy udostępnieniu takiej treści. Negatywnych komentarzy jest w sieci tak wiele, że czasem może się wydawać, że tworzy go większość osób korzystających z sieci.

Dlaczego tak łatwo o agresje w Internecie

Funkcjonariuszka omówiła także kilka cech, które powodują, że w sieci potencjalni agresorzy są bardziej aktywni, np.:

  • są przekonani o anonimowości, działają z ukrycia,
  • mogą spreparować nienawistną treść „na spokojnie”, bez potrzeby reagowania na bieżąco, jak jest np. w przypadku rozmowy osobistej czy wideo,
  • mogą działać w dowolnym czasie, a ofiara nie ma możliwości ucieczki, jak jest w przypadku osobistych kontaktów.

W trakcie zajęć został wyświetlony film pt.: „Ktoś wrzuca do sieci zdjęcie, po 15 minutach wiemy o tej osobie bardzo dużo łącznie z tym, gdzie jest”.

Na zakończenie policjantka przedstawiła możliwe scenariusze postępowania i pociągnięcia do odpowiedzialności karnej za hejt w internecie oraz ostrzegła młodzież o skutkach nieprawidłowego korzystania z narzędzi telekomunikacyjnych.

Uczniowie, którzy uczestniczyli w zajęciach otrzymali od przedstawiciela delegatury BBiZK opaski odblaskowe.

Sala lekcyjna, w niej ławki szkolne ustawione w półkole, a przy nich siedzą uczniowie, którzy uważnie słuchają policjantki.
Zobacz galerię (2 zdjęć)
W sali lekcyjnej uczniowie oglądają film o niebezpieczeństwie w social mediach.