Pierwsza pomoc dla seniorów na Targówku

Funkcjonariusze Straży Miejskiej m.st. Warszawy przeprowadzają na fantomie resuscytację krążeniowo-oddechową.

W Domu Dziennego Pobytu przy ul. św. Wincentego 87, przedstawiciele Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Targówek zorganizowali dla osób starszych szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Zajęcia przeprowadzili funkcjonariusze z Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej m.st. Warszawy. W pierwszej części strażnicy przedstawili zagrożenia i sytuacje, w których udzielanie pierwszej pomocy jest niezbędne oraz omówili szczegółowo najczęstsze zdarzenia ratowania życia i zdrowia drugiego człowieka związane z udarem, zawałem, zakrztuszeniem i zatrzymaniem krążenia.

Następnie pokazali jak sprawdzić oddech, jak ułożyć osobę poszkodowaną w pozycji bocznej ustalonej i co najważniejsze jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. Seniorzy aktywnie uczestniczyli w części praktycznej z wykorzystaniem fantomu. Odegrali różne scenki sytuacyjne w celach utrwalenia pozyskanej wiedzy.

Na koniec spotkania jedna z uczestniczek zasłabła. Obecni strażnicy natychmiast zareagowali i udzielili profesjonalnej pomocy. Co ważne, zaistniała sytuacja pokazała wagę tematyki spotkania i przeprowadzania zajęć profilaktycznych.

Za chęć i zaangażowanie, seniorzy otrzymali zakładki z zasadami pierwszej pomocy oraz apteczki ufundowane przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Funkcjonariusze Straży Miejskiej m.st. Warszawy prezentują ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej.
Funkcjonariusze Straży Miejskiej prezentują zasady postępowania przy zakrztuszeniach.
W ramach ćwiczeń seniorka przeprowadza rozmowę przez telefon informując, co się wydarzyło z poszkodowanym - fantomem leżącym na podłodze.
Senior przeprowadza na fantomie resuscytację krążeniowo – oddechową.