null

Pieszy widoczny to pieszy bezpieczny!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Pieszy widoczny to pieszy bezpieczny - nosząc odblaski kierowca samochodu jest w stanie zobaczyć nas z odległości 150 m

W trosce o wspólne bezpieczeństwo zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy warunki atmosferyczne i szybko zapadający zmierzch ograniczają kierowcom widoczność.

Jesień i zima to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Zmienne warunki atmosferyczne, intensywne opady deszczu, mgła, porywisty wiatr, szybko zapadający zmierzch utrudniają dostrzeżenie pieszego poruszającego się po drodze.

Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego są piesi. Ciemne ubrania, parasole, kaptury ograniczają możliwość ich szybkiego zauważenia. Odblaski znacząco poprawiają widoczność pieszego i mogą uratować mu życie. Pieszy bez odblasków jest widoczny przez kierowcę z odległości tylko kilku, kilkunastu metrów. W przypadku używania odblasków ta odległość może wzrosnąć kilkukrotnie, nawet do 150 metrów. Kierowca o wiele wcześniej zauważy pieszego wyposażonego w kamizelkę lub opaskę odblaskową.

Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone na wysokości kolan, dłoni, w okolicy klatki piersiowej i pleców. Wtedy odblaski będą dobrze widoczne dla kierujących pojazdami.

Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa, w trosce o bezpieczeństwo, po raz kolejny przypomina o zaletach korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale też w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych drogach.

 

Warto przypomnieć, że zgodnie z art. 11 ust. 4a ustawy Prawo o ruchu drogowym:

Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze dla pieszych, drodze dla pieszych i rowerów lub drodze dla rowerów.

Za niestosowanie się do powyższego obowiązku grozi grzywna w wysokości 100 zł.

Zgodnie z przepisami elementy odblaskowe obowiązani są używać piesi prowadzący poboczem rower, skuter, motocykl czy wózek.

Pamiętajmy – bezpieczeństwo pieszych zależy nie tylko od zachowania kierowców, ale także od nich samych!