null

Piknik naukowy w Ursusie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dwie osoby siedzą tyłem - na plecach widać napisy: na granatowej kurtce napis "Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego", na żółtej kamizelce odblaskowej napis: "Centrum Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy" - w tle grupa uczestników pikniku.
Piknik naukowym w dzielnicy Ursus. Fot. BBiZK

Uczestnicy pikniku mieli okazję uczestniczyć w ścieżce edukacyjnej "Edukacja dla bezpieczeństwa" oraz poznać atrakcje zaprezentowane przez służby.

Jedną z wielu atrakcji była ścieżka edukacyjna dedykowana dla dzieci do lat 10, zorganizowana przez Delegaturę Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego przy udziale służb.

Zgodnie z założeniem, na każdym etapie ścieżki dzieci otrzymywały zadanie edukacyjne do wykonania. Składała się ona z pięciu etapów:

  • W pierwszym Policja przedstawiała założenia ścieżki i wręczyła plansze zapraszające do kolejnych.
  • W drugim przedstawiciele Straży Miejskiej oraz Delegatury BBiZK omawiali zasady bezpieczeństwa na drodze i wręczali opaski odblaskowe.
  • W trzecim pracownicy Służby Dyżurnej Miasta oraz Delegatury BBiZK sprawdzali znajomość numerów alarmowych oraz umiejętność dokonania poprawnego zgłoszenia, wręczając uczestnikom plany lekcji oraz poradniki "Postępowanie w sytuacji zagrożeń" wydane przez BBiZK m.st. Warszawy.
  • W czwartym Ochotnicza Straż Pożarna udzielała instruktażu z udzielania pierwszej pomocy - dzieci dostawały w tym punkcie zakładki ze stosownymi ilustracjami.
  • W piątym punkcie najmłodsi mogli obejrzeć i otrzymać filmy firmy UL dotyczące bezpiecznych zachowań.

Po zebraniu wszystkich pieczątek dzieci wracały do stoiska Policji, gdzie otrzymywały nagrodę główną: książeczki edukacyjne wydane przez BBiZK, maskotki zapewnione przez Delegaturę BBiZK oraz puzzle z najważniejszymi miejscami w Ursusie przygotowane przez Urząd Dzielnicy Ursus.

Ważnym punktem programu był międzyszkolny konkurs dla szkół podstawowych z Ursusa. Wszystkie drużyny reprezentujące szkoły miały za zadanie wypełnić krzyżówkę oraz odpowiedzieć na zestaw pytań z zakresu bezpieczeństwa. Do konkursu młodzież przygotowywała się na podstawie poradnika "Postępowanie w sytuacjach zagrożeń". W związku z faktem, że brały w nim udział starsze dzieci, niż w ścieżce edukacyjnej, zadania były znacznie trudniejsze. Jednak wszystkie drużyny były świetnie przygotowane a poziom był jednakowo wysoki.

Uczestniczy pikniku w części dotyczącej bezpieczeństwa mogli obejrzeć i podziwiać konie pracujące w Policji, pojazdy poszczególnych służb: Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej (w tym Smogowóz), Wojska i Służby Dyżurnej Miasta.

Dzieci mogły spróbować schwytać do worka węże (zadanie było bezpieczne - węże pomimo realistycznego wyglądu nie były prawdziwe). Uczestników konkursu było wielu, a zainteresowani i zaangażowani wspólnie z dziećmi byli również rodzice i dziadkowie.

Pod koniec dla wszystkich przygotowana była prawdziwa wojskowa grochówka!

Namiot Policji - przed namiotem grupa ludzi - dzieci z rodzicami.
Zobacz galerię (11 zdjęć)
Stanowisko Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy - dwoje pracowników Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy, na stolikach migające światełka, poradniki, plany lekcji, ulotki, naprzeciw dziecko, któremu mama coś tłumaczy.
Przedstawiciel Ochotniczej Straży Pożarnej uczy dzieci zasad udzielania pierwszej pomocy - na matach fantomy do ćwiczeń, w tle radiowóz i zieleń parku, na pierwszym planie dzieci z rodzicami.
Stanowisko firmy UL z filmami dot. bezpieczeństwa: w tle ekran z filmem - przed nim na ławkach siedzą dzieci i zainteresowaniem oglądają film.
Reprezentanci szkół podstawowych z Ursusa biorą udział w konkursie - rozwiązują krzyżówkę pod czujnym okiem policjanta, w tle wóz strażacki.
Stoisko Straży Pożarnej - na pierwszym planie quad, w tle bojowy wóz pożarniczy z wyeksponowanym wyposażeniem.
Stoisko Straży Miejskiej - dzieci mają okazję nauczyć się, jak należy bezpiecznie złapać węża.
Stanowisko wojska - obok namiotu stoi bojowy wóz piechoty Hummer.
Patrol konny Policji.
Uczestnicy pikniku jedzą wojskową grochówkę.
Plansza, na której dzieci zbierały pieczątki z poszczególnych stanowisk (w lewej kolumnie logo służb, w środkowej temat zadania, w prawej zestaw pieczątek - kolorowe uśmiechnięte emotikonki).