null

Podczas wakacji pamiętajmy o numerach alarmowych

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Numer alarmowy. Fot. BBiZK
Numer alarmowy. Fot. BBiZK

Przypominamy, że na terenie całej Unii Europejskiej można uzyskać pomoc w razie wypadku, niebezpiecznego zdarzenia lub zgłosić sytuację zagrażającą bezpieczeństwu.

Wakacje to okres wypoczynku i zabawy. Zdarza się jednak, że w tym czasie jesteśmy świadkami lub uczestnikami niebezpiecznych zdarzeń nad wodą, w górach i na szlakach turystycznych. Zła pogoda, a czasem nieostrożność i lekkomyślność wypoczywających sprawiają, że liczba wypadków zdecydowanie wzrasta. Dlatego przypominamy, że na terenie Unii Europejskiej, w tym także Polski, funkcjonują numery alarmowe, pod które należy dzwonić, gdy potrzebujemy pomocy.

Numer 112 to ogólnoeuropejski numer alarmowy służący do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia. Dzwoniąc pod ten numer możemy zgłosić wypadki komunikacyjne, kradzieże i włamania, nagłe omdlenia i utraty świadomości, poważne uszkodzenia ciała i krwotoki oraz inne sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu ludzi lub bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu.

Oprócz numeru 112, nadal funkcjonują numery alarmowe poszczególnych służb ratowniczych działających na terenie Polski. Są to:

999 – Pogotowie Ratunkowe,

998 – Państwowa Straż Pożarna,

997 – Policja,

995 – Child Alert, numer alarmowy w przypadku zaginięcia dziecka,

984 – Pogotowie rzeczne (uruchomiony na ograniczonym obszarze),

985 – Ratownictwo morskie i górskie (wykorzystywany przez GOPR i TOPR),

601 100 300 – numer ratunkowy w górach (TOPR),

601 100 100 – numer ratunkowy nad wodą (WOPR).

Po wybraniu w telefonie numeru alarmowego 112 i przyjęciu połączenia przez operatora Centrum Powiadamiania Ratunkowego, należy:

  • wskazać miejsce przebywania/adres, w którym zdarzenie miało miejsce,
  • krótko opisać sytuację, której jest się świadkiem w celu wezwania przez operatora właściwej służby,
  • podać swoje imię i nazwisko,
  • udzielić wielkiej informacji i wykonywać instrukcje przekazywane przez operatora.