null

Podziękowania dla bohaterskich mieszkańców i strażaków

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Podziękowania dla bohaterskich mieszkańców i strażaków Fot. R. Motyl
Podziękowania dla bohaterskich mieszkańców i strażaków Fot. R. Motyl

W strażnicy Państwowej Straży Pożarnej, przy ul. Płaskowickiej funkcjonariusze i władze samorządowe świętowali warszawski dzień strażaka. Podczas uroczystości uhonorowano dwóch mieszkańców, którzy zdobyli się na wyjątkowe akty odwagi oraz nagrodzono strażaków wyróżniających się w służbie.

Dwóch mieszkańców naszego miasta wykazało się niezwykłą odwagą i szybką reakcją. Pierwszy z nich, Piotr Lenart, w kwietniu tego roku uratował na Kępie Potockiej 1,5-roczne dziecko. Chwila nieuwagi opiekunki spowodowała, że wózek stoczył się do wody Łachy Potockiej, a dziecko zaczęło się topić. Szybka reakcja przechodzącego obok p. Piotra i podjęta przez niego reanimacja uratowała dziewczynce życie.

Prezydent Warszawy podziękowała za ten niezwykły czyn, podkreślając, że w mieście jesteśmy narażeni na różne zagrożenia np. komunikacyjne. Ich ofiary zawsze powinny liczyć na pierwszą pomoc współmieszkańców, zanim na miejsce dotrze pogotowie i służby.

Podczas uroczystości byli obecni rodzice uratowanego dziecka, którzy także wyrazili olbrzymią wdzięczność panu Piotrowi.

Drugi z mężczyzn, Stanisław Rządkowski, w maju udzielił pomocy kobiecie, która wpadła pod wagon metra. Opatrzył ją i udzielił wsparcia psychicznego do czasu dotarcia ratowników. Za tę szybką i godną pochwały reakcje p. Stanisławowi podziękował także Jerzy Lejk, prezes Warszawskiego Metra.

- Bardzo dziękuję obu Panom za taką wspaniałą obywatelską postawę. Warszawa jest z was dumna! – powiedziała podczas uroczystości Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy.

Podziękowania i gratulacje za wzorowe pełnienie służby od swoich zwierzchników oraz Prezydent Warszawy przyjęli także:

  • st. kpt. Daniel Łukawski - w lutym 2016 r odebrał telefon od mężczyzny w sprawie jego ojca, który stracił przytomność. Instruowany telefonicznie przez kpt. Łukawskiego syn prowadził skuteczną resuscytację krążeniowo-oddechową ojca do czasu przybycia ratowników. Dzięki doświadczeniu i opanowaniu strażaka możliwe było uratowanie życia człowieka.
  • asp. Zbigniew Maliszewski - w kwietniu 2017 r. także przez telefon instruował 40 - letniego mężczyznę z zawałem serca. Działanie to pozwoliło na szybkie dotarcie do chorego i udzielenie mu pomocy przez pogotowie.
  • mł. bryg. Zbigniew Staniszewski – przyczynił się do uratowania w październiku 2016 r. człowieka przysypanego ziemią w głębokim na 12 m wykopie przy ul. Kruczej, brał także udział w akcji gaszenia groźnego pożaru hali magazynowej przy ul. Matuszewskiej
  • mł. bryg. Grzegorz Kulesza, mł. ogn. Marcin Kruk - odznaczyli się odwagą podczas działań ratowniczych w marca 2017 r., polegających na zabezpieczeniu i stabilizacji, naruszonego przez silną wichurę krzyża na kościelnej wieży. Akcja była prowadzona na wysokości 50 m.

- Serdecznie gratuluję wszystkim dziś nagrodzonym, awansowanym i przyjętym do służby. Jestem dumna, że w stołecznej straży pożarnej pracują tacy funkcjonariusze. Zapewne dlatego warszawskie jednostki ratowniczo-gaśnicze to krajowa elita przynosząca chlubę naszemu miastu. – powiedziała Prezydent Warszawy.   

 

Dofinansowanie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w 2017 r. wyniesie ponad 3 mln zł.

Wydatki inwestycyjne – 1 162 920 zł
Budowa łącznika na terenie rewitalizowanej, zabytkowej strażnicy Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 5 przy ul. Marcinkowskiego 2 – 793 920 zł.
Modernizacja obiektu Straży Pożarnej przy ul. Polnej 1 – 369 000 zł.

Zakupy i usługi – 2 000 000 zł:
Zakup m.in. węży pożarniczych, środka pianotwórczego, artykułów medycznych, ubrań ochronnych, opon do samochodów pożarniczych, części zamiennych do naprawy samochodów pożarniczych i aparatów ochrony dróg oddechowych.

Przeglądy, konserwacje, naprawy m.in.: hydraulicznych narzędzi ratowniczych, spalinowych pilarek do cięcia stali, drewna i betonu, specjalistycznych drabin mechanicznych, specjalistycznych podnośników hydraulicznych, pneumatycznych poduszek ratowniczych, skokochronów.

W latach 2007-2016 na dofinansowanie PSP m.st. Warszawa przeznaczyło łącznie ok. 100,7 mln zł.

Podziękowania dla bohaterskich mieszkańców i strażaków Fot. R. Motyl
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Podziękowania dla bohaterskich mieszkańców i strażaków Fot. R. Motyl
Podziękowania dla bohaterskich mieszkańców i strażaków Fot. R. Motyl
Podziękowania dla bohaterskich mieszkańców i strażaków Fot. R. Motyl
Podziękowania dla bohaterskich mieszkańców i strażaków Fot. R. Motyl