
W dniu 12 maja 2022 r., Uchwałą nr LXIV/2102/2022 Rady m.st. Warszawy, został wprowadzony Program zapobiegania przestępczości oraz porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli pn. „Polityka bezpieczeństwa m.st. Warszawy”.
Charakterystyka Polityki
- Ma przekrojowy charakter stanowiący deklarację zasad i wartości oraz wyraża kierunek działania w dziedzinie bezpieczeństwa publicznego.
- Wartości określone w polityce będą kierunkowały działania zawarte w poszczególnych programach wykonawczych do Strategii #Warszawa2030.
- Opracowana Polityka bezpieczeństwa tworzy kompleksową mapę działań, które będą podejmowane w celu zwiększenia szeroko rozumianego bezpieczeństwa mieszkańców Warszawy, osób tu pracujących, uczących się czy odwiedzających ją w celach turystycznych lub biznesowych.
Co zawiera Polityka?
- Krótką charakterystykę w zakresie bezpieczeństwa, opartą między innymi na wynikach badań ankietowych „Barometru Warszawskiego”.
- Trendy globalne w zakresie bezpieczeństwa. W tym zakresie uwzględnione zostały istotne zagrożenia bezpieczeństwa powstające na wskutek różnych zjawisk czy działań polityczno-gospodarczych. Program w formie Polityki daje możliwość sygnalizacji zagrożeń bez określenia szczegółów działań. To realizacja różnego rodzaju projektów wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na terenie naszego miasta.
- Uwarunkowania prawne w zakresie realizacji działań na rzecz bezpieczeństwa. Wskazuje ona podmioty realizujące zadania w zakresie utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego.
- Wartości:
- odporności
- proaktywności
- synergii
- profilaktyki i edukacji
- społecznej aktywności lokalnej.
Przedstawione wartości są niezbędnym elementem motywującym do działania, które przy właściwym ich wykorzystaniu przyczynią się do osiągnięcia zamierzonego celu – wzrostu poczucia bezpieczeństwa wśród użytkowników miasta.
- Dziedziny zarządzania miastem oraz zasady.
W ramach realizacji zadań w zakresie bezpieczeństwa uwzględniono 3 dziedziny, które scharakteryzowaliśmy w Polityce:
- Bezpieczeństwo i porządek publiczny
- Bezpieczeństwo pozamilitarne
- Zarządzanie kryzysowe.
W ramach dziedzin scharakteryzowane zostały obszary, istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa oraz zadań realizowanych przez miasto i służby.
Bezpieczeństwo i porządek publiczny
- bezpieczna przestrzeń publiczna
- bezpieczne miejsce zamieszkania
- bezpieczna komunikacja publiczna
- bezpieczeństwo dzieci i młodzieży
- bezpieczeństwo seniorów
- bezpieczeństwo cudzoziemców
Bezpieczeństwo pozamilitarne
- wsparcie Sił Zbrojnych RP oraz Sił Sojuszniczych NATO przez miasto
- realizacja zadań obronnych wśród mieszkańców i pracowników samorządowych
- współpraca z organami centralnymi
Zarządzania kryzysowe
- ochrona ludności przed zagrożeniami
- Rekomendacje do programów wykonawczych „Strategii #Warszawa2030” oraz Strategii rozwiązywania problemów społecznych 2030.
- Zasady monitorowania Polityki, finansowania oraz podmioty zaangażowane w kreowanie bezpieczeństwa na terenie miasta.