Praktyczne sprawdzenie organizacji ewakuacji w przedszkolu nr 183

Praktyczne sprawdzenie organizacji ewakuacji w Przedszkolu nr 183 Fot. BBiZK

26 września 2019 roku, dzieci oraz pracownicy Przedszkola nr 183 przy ul. Wrzesińskiej 10 wzięły udział w treningu ewakuacji.

Były to pierwsze ćwiczenia praktyczne w zakresie sprawdzenia warunków i organizacji ewakuacji w tym obiekcie, gdyż Przedszkole zostało przeniesione do tego budynku w ubiegłym roku. Obserwatorami ewakuacji byli strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5, funkcjonariusz Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI  oraz pracownicy Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Praga-Północ.

Sygnał dźwiękowy ogłaszający ewakuację wraz z komunikatem słownym „EWAKUACJA” słyszalny był w całym budynku. Dzieci bardzo sprawnie, z pomocą swoich opiekunów, opuściły budynek. Do ewakuacji wykorzystano trzy istniejące w przedszkolu wyjścia ewakuacyjne. Wyznaczeni pracownicy placówki dokonali sprawdzenia pomieszczeń upewniając się, że wszyscy bezpiecznie opuścili budynek. Na miejscu zbiórki – placu zabaw poszczególne grupy dzieci ustawiły się w wyznaczonych dla siebie miejscach a ich opiekunowie sprawdzili listę obecności. Dyrektor placówki złożyła całościowy raport z ewakuacji obecnemu na miejscu dowódcy akcji z JRG-5.

Po części ćwiczebnej odbyły się zajęcia profilaktyczno-edukacyjne. Strażacy omówili z dziećmi zasady bezpieczeństwa podczas prowadzenia ewakuacji i poruszania się po drogach ewakuacyjnych, sygnały alarmowe oraz znaki bezpieczeństwa. Natomiast funkcjonariusz Policji oraz pracownik Delegatury rozmawiali z dziećmi o ogólnych zasadach bezpiecznych zachowań i właściwym postępowaniu podczas wystąpienia zagrożeń.  W ramach nagrody za sprawną ewakuację i aktywny udział w zajęciach, przedszkolaki otrzymały odblaski, ufundowane przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz mogły obejrzeć wóz strażacki, zapoznać się z jego wyposażeniem oraz wejść do jego wnętrza.