Próbne ewakuacje na Pradze-Północ

Próbne ewakuacje na Pradze-Północ.Fot.BBiZK

W dniach 10 i 11 października br. Delegatura Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Praga-Północ uczestniczyła w treningach ewakuacji w Szkole Podstawowej nr 395 przy ul. Sierakowskiego 9, w Przedszkolu nr 186 przy ul. Wołomińskiej 12/18 oraz w Filii tego Przedszkola przy ul. Siedleckiej 12/14.

Celem ćwiczeń było praktyczne sprawdzenie warunków i organizacji ewakuacji w tych placówkach. Obserwatorami ewakuacji byli również strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 oraz funkcjonariusz Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI.

Podczas treningów zwracano uwagę m.in. na słyszalność sygnału dźwiękowego ogłaszającego ewakuację w całym budynku, wykorzystanie dostępnych wyjść ewakuacyjnych, sposób zachowania dzieci i pracowników podczas prowadzenia ewakuacji, sprawdzenie pomieszczeń oraz sposób organizacji i oznakowania miejsc zbiórki i sprawdzenie listy obecności. Każdorazowo, dyrektor placówki, z uwagi na obecność Straży Pożarnej, składał całościowy raport z ewakuacji obecnemu na miejscu dowódcy akcji z JRG-5.

Po ewakuacjach, dla dzieci z zerówki oraz uczniów klas I-III SP nr 395 oraz wszystkich przedszkolaków (w sumie 295 dzieci) Delegatura BBiZK zorganizowała zajęcia profilaktyczno-edukacyjne. Strażacy omawiali z dziećmi zasady bezpieczeństwa podczas prowadzenia ewakuacji i poruszania się po drogach ewakuacyjnych, sygnały alarmowe oraz znaki bezpieczeństwa. Funkcjonariusz Policji oraz pracownik Delegatury prowadzili rozmowy o ogólnych zasadach bezpiecznych zachowań i właściwym postępowaniu podczas wystąpienia różnych zagrożeń.

W ramach nagrody za sprawną ewakuację i aktywny udział w zajęciach, przedszkolaki otrzymały odblaski, ufundowane przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz mogły obejrzeć wóz strażacki, zapoznać się z jego wyposażeniem a także wejść do jego wnętrza.