null

Przedszkolaki z Wawra uczą się o ruchu drogowym

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Przedszkolaki dostają od policjanta kolorowe zawieszki odblaskowe.
Zajęcia dla przedszkolaków o bezpieczeństwie w ruchu drogowym | Autor: SCB

Dzieci powinny pamiętać, że poruszamy się tylko po chodniku i przechodzimy przez ulicę tylko pod opieką dorosłych i w miejscach do tego wyznaczonych. Wcześniej koniecznie się zatrzymujemy i rozglądamy, najpierw w lewo, potem w prawo i jeszcze raz w lewo.

We wtorkowy poranek, po smacznym śniadaniu, wawerskie przedszkolaki z placówki przy ulicy Bystrzyckiej 38 spotkała niespodzianka. Odwiedzili je policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji razem z pracownikiem wawerskiej Delegatury Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa, aby porozmawiać o tym, jak być bezpiecznym przedszkolakiem w ruchu drogowym.

Podczas zabawy maluchy przypomniały sobie:

  • że koniecznie trzeba zatrzymać się przed białą linią przy zejściu z chodnika;
  • jak rozglądać się, zanim wejdziemy na jezdnię i dlaczego najpierw w lewą stronę;
  • jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię i w którym miejscu.

Dowiedziały się:

  • co oznaczają najważniejsze dla nich znaki drogowe;
  • czy możemy chodzić po ścieżce rowerowej;
  • gdzie i z kim możemy jeździć na rowerze.

Policjanci udzielili wskazówek dotyczących:

  • bezpiecznego zachowania i poruszania się na ulicy;
  • pod jaki numer trzeba dzwonić, żeby wezwać pomoc.

Po spotkaniu każdy przedszkolak wie, że może poruszać się tylko po chodniku i przechodzić przez ulicę tylko pod opieką dorosłych i w miejscach do tego wyznaczonych. Przed przejściem powinien koniecznie się zatrzymać i rozejrzeć, najpierw w lewo, potem w prawo i jeszcze raz w lewo. Utrwaliliśmy również numery alarmowe do służb ratunkowych i podkreśliliśmy to, jak ważne jest, aby dzieci zapamiętały numer 112.

Policjanci przypomnieli, że czasie jazdy samochodem każdy pasażer musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dziecko ma obowiązek podróżować w foteliku. Dodatkowo, funkcjonariusze podkreślili, że bezpieczeństwo dzieci w dużej mierze zależy od nich samych.

Wszystkie dzieci otrzymały elementy odblaskowe przekazane przez Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa. Kolorowe zawieszki przyczepione do kurtek i plecaków sprawiają, że pieszy jest widoczny z odległości 150 m, więc tym samym bardziej bezpieczny.                                          

Niespodzianką kończącą spotkanie był czekający na dzieci na podwórku przedszkolnym radiowóz policyjny, do którego przedszkolaki mogły wsiąść i obejrzeć.

W zajęciach wzięły udział dzieci z sześciu grup przedszkolnych.

Na środku sali stoi policjant ruchu drogowego ubrany w granatowy mundur, białą czapkę, białe rękawiczki. Przed nim siedzą dzieci.
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Na sali siedzi otoczony dziećmi policjant ruchu drogowego ubrany w granatowy mundur. Obok stoi dziewczynka w żółtej odblaskowej kamizelce i chłopiec w ciemnym ubraniu. Policjant świeci latarką na dziecko w kamizelce odblaskowej.
Na środku sali stoi policjant ruchu drogowego ubrany w granatowy mundur. Przed nim siedzą dzieci z podniesionymi w celu zadania pytania rękami.
7. Na podwórku przedszkolnym stoi radiowóz policyjny, wokół niego stoją przedszkolaki.